Bilge Demirköz Kimdir? Çalışmaları ve Hayatı


Teknonce > Bilim > Bilge Demirköz Kimdir? Çalışmaları ve Hayatı
Bilge Demirköz Kimdir? Çalışmaları ve Hayatı

Türk bilim insanı ve fizik profesörü Bilge Demirköz kimdir? Bilge Demirköz'ün yaptığı çalışmalar nelerdir? İşte Bilge Demirköz'ün hayatı...

Bilge Demirköz Kimdir? Hayatı

Asıl ismi Melahat Bilge Demirköz olan bilim insanı, 1980 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İstanbul Amerikan Robert Lisesi 'nde okurken TÜBİTAK proje yarışmasında matematik dalında Türkiye'de verilen ilk ödülü almıştır. Bilge Demirköz bir röportajında hocası Selim Tezel'in yönlendirmesi ve teşviğiyle yarışmaya katılmaya karar verdiğini söylemiş ve yarışmaya katıldığı konuyu şöyle açıklamıştır: "Konu konik kesitlerdi. Elips aldığınız zaman iki tane noktayı alırsınız ve sorarsınız ki öyle bir eğri var mıdır ki bu iki noktadan da bu iki mesafeye olan mesafelerin toplamı sabit olsun. Ben bunu 3 nokta olsa diye merak ettim. Tek nokta daire, iki nokta elips, üç nokta alınırsa ne olur diye merak ettim. Sonra aradaki farkları çıkarsanız ne olur diye merak ettim. O ara yeni bir program vardı “Geometry Sketch Pad” diye, bunu kullanarak çizdirebildik bu tip eğrileri."Daha çok matematik ve müzikle ilgilenmesine,fizik derslerini sevmemesine rağmen 14 yaşında Cenevre'de katıldığı Avrupa Matematik Yarışması sonrası CERN'de yapılan gezide gördüklerinden çok etkilenmiştir. MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)'ne başvurusunda başvuru mektubunu CERN'de geçirmiş olduğu bir gün üzerine yazmıştır. Lisede okurken Amerika'da MIT, Harvard, Stanford ve Caltech olmak üzere 4 üniversiteye başvuru yapmış ve Türkiye'deki üniversite sınavlarına hazırlandığı 17 Mart tarihinde MIT tarafından tam burslu olarak kabul almıştır. Bilge Demirköz, fizik bölümünü matematik ve müzik bölümlerinden sertifika alarak 2001 yılında bitirmiştir. MIT Fizik Öğrenci Birliği ve Türk Öğrenci Birliği başkanlığı yapmıştır. Lisans ve master eğitimini tamamlamıştır. Almanya'da bulunan Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi'nde staj yapmıştır.

Doktorasına MIT'de başlamasına rağmen Columbia uzay mekiği kazası nedeniyle projesini tamamlayamamış ve Oxford Üniversitesi'ne başvurmuştur. Doktorasını İngiltere Enerji Bakanlığı'nın senede beş kişiye verdiği Dorothy Hodgkin bursunu alarak ATLAS deneyinde üç yılda tamamlamıştır.

Bilge Demirköz, "Telekom Dünyası" dergisinde bir süre yazarlık yapmış ve "Bilim ve Teknik Dergisi"nde de zaman zaman yazıları yer almıştır. 2014 yılında CERN Kullanıcıları Danışma Kurulu'na Orta Doğu ülkelerini temsilen seçilen Bilge Demirköz, 14 Mayıs 2013 tarihinden itibaren TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.  

Çalışmaları

  • AMS projesi
  • ATLAS deneyi
Etiketler: bilge demirköz kimdir, bilge demirköz hayatı, bilge demirköz çalışmaları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap