Bilgisayar Ağı Nedir? Ağ Çeşitleri Nelerdir?


Teknonce > Bilgisayar > Bilgisayar Ağı Nedir? Ağ Çeşitleri Nelerdir?
Bilgisayar Ağı Nedir? Ağ Çeşitleri Nelerdir?

Birden fazla cihazın kablolu veya kablosuz olarak birbiriyle iletişim sağlayabilmek amacıyla birbirlerine bağlanması olarak tanımlanan ağ nedir? Ağ çeşitleri nelerdir? İşte kısaca bilgasayar ağlarının tarihçesi...

Ağ Nedir?

, küçük bir alan içerisindeki veya uzak mesafelerdeki bilgisayarların ve/veya iletişim cihazlarının iletişim hatları aracılığıyla birbirine bağlandığı, dolayısıyla bilgi ve sistem kaynaklarının farklı kullanıcılar tarafından paylaşıldığı, bir yerden başka bir yere veri aktarımının mümkün olduğu iletişim sistemi olarak tanımlanmaktadır. Bir ağ oluşturulabilmesi için en az iki bilgisayarın birbirine bağlanması gerekmektedir. 1980'li yıllarda Ethernet ve LAN teknolojisinin gelişmesiyle, kişisel bilgisayarlar ve ofislerde ağ kullanımına başlanmıştır. En çok bilinen ve en büyük bilgisayar ağı, İnternettir.İlk bilgisayar ağı, İleri Araştırma Projeleri Ajansı'nın Amerikan Savunma Bakanlığı için geliştirdiği ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network - İleri Araştırma Projeleri Ajansı Bilgisayar Ağı)'tir.

Bilgisayar Ağlarının Tarihçesi

1960'lı yılların sonlarına doğru Hawaii Üniversitesi, ALOHA adında geniş kurdu. Üniversitenin bu ı kurmasının amacı kampüsün değişik noktalarına yayılmış olan bilgisayarları birbirine bağlamaktı. Bu modelinin günümüze kadar gelen en önemli özelliği CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access with Collusion Detect - Taşıyıcı Sinyalin Algılanması, Çoklu Erişimce Çarpışmanın Tespiti) olarak adlandırılan tekniktir. 

Taşıyıcı sinyalin algılanması kartının kablodan bilgi transfer etmeden önce belirli bir süre hattı dinlediği anlamına gelmektedir. Çoklu erişim, aynı kabloya birden fazla bilgisayarın bağlanabileceğini belirtir. Çarpışmanın tespiti ise hattaki verilerin çarpışmasını engellemek için alınmış bir güvenlik önlemidir. Bu eski tasarımı bugünkü ethernetin temelidir.

İlk ethernet kartı 1972 yılında XEROX firması tarafından deneysel amaçlı olarak üretildi ve 1975 yılında ilk ethernet ürününü piyasaya sürdü. Bu ürünün orijinal versiyonu 2.95 Mbps hızında 1 km kablo ile 100 den fazla bilgisayarı birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştı. XEROX tarafından üretilen bu ethernet kartı oldukça büyük bir başarı gösterdi. Intel, Xerox ve Digital firmaları 10 Mbps ethernet konusunda yeni bir standart getirdiler. Oluşturulan bu standart bugün kabul gören IEEE 802.3 standardı ile büyük benzerlikler göstermektedir.

Ethernet, yerel iletişim ı altında sistemleri birbirine bağlayan bir tür kablolama ve sinyalleşme biçimidir. Bilgisayar haberleşmesinin temelinde OSI modeli geçerlidir.

OSI modellemesinde ilk iki katmanda (1. katman -fiziksel- ve 2.inci katman -data link-) belirlenen Ethernet, ilk kez 1980'lerde Xerox firmasının DEC ve Intel firmalarıyla ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda, Ethernet Versiyon I. için `Blue Book Standard' adı altında, bu versiyonun kullandığı standartları açıklayan bir kitap ortaya çıkarılmıştır.

Burada açıklanan standartlar arasında, `baseband' tekniği, CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detect) network standardı ve ethernetin ilk dönemlerinde kullanılan ve uzun yıllar yaygın bir şekilde uygulanan coaxiel kablo kullanım standartları anlatılmaktadır. Bu standart daha sonra 1985 yılında çıkan Ethernet II adlı yeni standartla revize edilmiştir.

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineer) 802 numaralı projesinde ve 802.3 CSMA/CD network standardının oluşumunda, Ethernet II Versiyonu baz alınmıştır. Genelde de ethernet paketinin başında yer alan bilgi (header) dışında bir farkları olmadığı için, ikisi birbirlerinin yerine anılırlar.

Ağ Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar ağları büyüklüklerine, ortamlarına ve topolojilerine göre üçe ayrılırlar.

Büyüklüklerine Göre Bilgisayar Ağları

 • CAN - Campus Area Network
 • LAN - Local Area Network
 • MAN - Metropolitan Area Network
 • PAN - Personal Area Network
 • SAN - Storage Area Network
 • VPN - Virtual Private Network
 • WAN - Wide Area Network

Ortamlarına Göre Bilgisayar Ağları

 • ATM
 • Ethernet
 • FDDI
 • Token Ring

Topolojilerine Göre Bilgisayar Ağları

 • Ağaç (Hiyerarşik) Topolojisi
 • Gelişmiş Yıldız Topolojisi
 • Halka (Ring) Topolojisi
 • Örgü (Mesh) Topolojisi
 • Ortak Yol (BUS) Topolojisi
 • Yıldız (Star) Topolojisi
Etiketler: ağ nedir, ağ çeşitleri nelerdir, ağ topolojileri, bilgisayar ağları tarihçesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

 1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap