Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Teknonce > Bilgisayar > Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

20.yüzyılın en büyük icatlarından olan bilgisayarların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Peki bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler...

Teknolojinin hız kesmeden gelişmeye devam etmesiyle birlikte bilgisayar kullanımıda artmaktadır. İlk icat edilen bilgisayar (Bilgisayarın icadı için tıklayın.) bir oda büyüklüğündeyken, teknolojinin gelişmesiyle bilgisayarlar daha küçük boyutlarda üretilmektedir. Bundan dolayı birçok evde en az bir bilgisayar bulunmaktadır. İnternette gezinmek, film izlemek, ödev yapmak, oyun oynamak vb. birçok işlemi gerçekleştirmek için kullanılan bilgisayarların, bu işlemleri gerçekleştirebilmek için yeterli donanımlara sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde bilgisayarınızda ısınma ve kasma problemleri yaşamanız kaçınılmaz olur.

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özellikler aşağıdaki şekildedir.

  • Öncelikle bilgisayarı ne için alacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer oyun oynamak için bilgisayar alacaksanız güçlü donanım özelliklerine sahip bir bilgisayar tercih etmelisiniz. Bildiğiniz gibi artık oyunlar, gerçeğe çok yakın grafiklerle üretilmektedir. Bundan dolayı standart özelliklerdeki bir bilgisayarda oyun oynamaya çalışırsanız kasma ve ısınma problemlerini göze almalısınız.
  • Artık birçok cihaz Usb aracılığıyla bilgisayara bağlandığından dolayı olabildiğince fazla Usb portuna sahip olan bir bilgisayar seçmeniz faydanıza olacaktır. Ayrıca Usb ile hızlı bilgi aktarabilmek için Usb 3.0 portu olmasına da dikkat etmelisiniz.
  • Alacağınız bilgisayarda en dikkat etmeniz gereken şey işlemcidir(İşlemcinin ne olduğunu öğrenmek için tıklayın.). İşlemci hızı ne kadar yüksek olursa yapacağınız işlemler o kadar hızlı gerçekleşir. 
  • Bilgisayar çalışırken işlemler RAM aracılığıyla gerçekleştirildiği için yüksek boyutlardaki bir RAM bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar.
  • Bir diğer önemli donanım bileşeni ise hard disk'tir (Hard disk hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.). Bilgisayarınıza yüklediğiniz oyunlar, kaydettiğiniz resim ve videolar vb. birçok dosya hard diske kaydedilir. Hard disk doldukça bilgisayarda yavaşlama meydana geleceğinden dolayı depolama kapasitesi yüksek olan bir bilgisayar seçmeniz bilgisayarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
  • Oyun severler ve grafik tasarımcıları için en büyük öneme sahip donanım bileşeni ekran kartıdır(Ekran kartı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.). İyi bir ekran kartı daha iyi bir görüntü kalitesi elde etmenizi sağlar.
Etiketler: bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler, bilgisayar, işlemci, ram, ekran kartı, hard disk

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap