Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri


Teknonce > Bilgisayar > Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri
Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Gündelik hayatımızı oldukça kolaylaştıran bir teknolojik cihaz olan bilgisayarların yavaşlaması oldukça büyük bir problemdir. Yavaşlayan bilgisayarı hızlandırmanın birçok yöntemi vardır. Bizde bu yöntemleri sizler için derledik. İşte bilgisayar hızlandırma yöntemleri...

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Virüs Taraması

Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyalardan veya usb belleklerden bulaşan virüsler bilgisayarı oldukça yavaşlatırlar. Bilgisayarınız yavaşladığında virüs taraması yapmanız gerekir. Antivirüs programları kullanarak virüsleri bulabilir ve silebilirsiniz. 

GüncellemelerKullanıcılar için windows güncellemeleri gereksiz gibi görünse de aslında bu güncellemeler bilgisayarınızın performansını artırarak daha verimli çalışmasını sağlar. Eğer bilgisayarınız için yayınlanmış bir güncelleme var ise mutlaka bu güncellemeyi yapmalısınız. Windows güncelleştirmelerinin açık olup olmadığını kontrol edin ve eğer kapalıysa mutlaka açık hale getirip sisteminizin güncel olmasını sağlayın. 

Gereksiz Dosyalar

Birçok kullanıcı bilgisayara yüzlerce hatta binlerce müzik, fotoğraf vb. dosyalar yükler. Bundan dolayı depolama alanı dolar ve bu durum bilgisayarın yavaşlamasına sebep olur. Bilgisayarda yer alan gereksiz dosyalar silinmeli, kullanılmayan program ve oyunlarda bilgisayardan kaldırılmalıdır. Böylelikle bilgisayarda daha fazla depolama alanı açılır ve hız artışı yaşanır.

Başlangıç Programları

Yüklediğiniz birçok program bilgisayarınızı açtığınızda otomatik açılarak yavaşlamaya neden olur. Başlangıçta hangi programların açılıp açılmayacağını belirlemek için görev yöneticisine girerek başlangıç sekmesinden istediğiniz programı devre dışı bırakabilirsiniz. Başlangıç sekmesine girdiğinizde hangi programın başlangıç hızına ne kadar etki ettiği gösterilir ve hıza fazla etki eden programların devre dışı bırakılması halinde hızın yükselmesi sağlanabilir.

Sıcaklık

Bilgisayarlar özellikler birden fazla işlem yaparken veya oyun oynarken oldukça fazla ısınırlar. Bu ısınmalar arttıkça bilgisayar yavaşlamaya hatta donmaya başlar. Bundan dolayı bilgisayarın fanları sürekli temizlenmeli ve fan çıkışının kapatılmamasına özen gösterilmelidir. 

Yukarıda yer alan yöntemleri düzenli olarak uyguladığınız takdirde bilgisayarınızda yavaşlama sorunu yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür. Ayrıca daha önce sizlerle paylaştığımız bir yazımızda CCleaner(İlgili haber için tıklayın.) isimli bir programdan bahsetmiştik. Bu program bilgisayarınızda kullanmadığınız gereksiz dosyaları, tarayıcı çerezlerini, windows önizleme belleğini, geçici dosyaları bulmanızı ve silmenizi sağlar. Bu ve bunun gibi programlar sayesinde bilgisayarınızdaki gereksiz dosyalardan kurtularak, cihazınızı hızlandırabilirsiniz.

Etiketler: bilgisayar hızlandırma yöntemleri, bilgisayar yavaşladı, yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap