Bilgisayarı Kim İcat Etti?


Teknonce > Bilgisayar > Bilgisayarı Kim İcat Etti?
Bilgisayarı Kim İcat Etti?

Teknoloji dünyasının en büyük icatlarından biri olan bilgisayarı kim icat etti? İlk bilgisayar kaç yılında icat edildi?

Bilgisayarlar, birçok işlemi kolay bir şekilde yapmamızı sağlayan teknolojik cihazlardır. Bilgisayar ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan  erişebilirsiniz.

Bilgisayarı Kim İcat Etti? İlk Bilgisayar Kaç Yılında İcat Edildi?Bilgisayar olarak adlandırılan ilk cihaz, 1642 yılında Blaise Pascal tarafından icat edilmiştir. Fakat bu cihazla, sadece toplama ve çıkarma işlemi yapılabilmekteydi. Bundan dolayı birçok bilim insanı bu cihazı geliştirmek için çalışmalar yapmışlardır.

Alman bilim insanı Gottfreid Wilhelm Von Leibniz, 1671 yılında bu cihazı geliştirmeye başlamış ve dört işlem yapabilen ilk bilgisayarı 1694 yılında icat etmeyi başarmıştır. Günümüzde kullandığımız bilgisayarlardan önceki en büyük gelişme 1937 yılında Howard Hathaway Aiken tarafından gerçekleştirilmiştir. Aiken'in icat ettiği cihaz, logaritma ve trigonemetri çözümü yapabiliyordu.

II. Dünya Savaşı sırasında, daha hızlı işlem yapabilen bir cihaza ihtiyaç duyulmuştur. Bundan dolayı J.Presper Eckert ve John W. Mauchly ilk bilgisayarı icat etmeyi başarmışlardır. Bundan dolayı bilgisayarı icat eden kişiler Eckert ve Mauchly'dir.


ENIAC olarak adlandırılan bu ilk bilgisayarların kapladığı alan 167 m² ve ağırlığı ise 30 tondur. Bundan sonraki çalışmalar daha küçük boyutlarla, daha fazla ve daha hızlı işlem yapan bir bilgisayar üretmek üzerine gelişmiştir.

ENIAC Nedir? ENIAC Ne Amaçla Kullanılmıştır?

Açılımı (Electronic Numerical Integrator And Computer-Elektronik Sayısal Entegreli Hesaplayıcı) olan bu cihaz elektrik enerjisiyle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayardır.

1941 yılında ABD, daha az isabet hatalı uzun menzilli top ve füzelerin hesaplamasını yapmak için Moore School of Electrical Engineering tarafından yapılmıştır. Aşağı yukarı 4 yılda imal edilen bu cihazın yaklaşık maliyeti 500.000 dolardır. Cihazın tamamen istenilen şekilde çalışması 1947 yılını bulmuştur. 1945 yılında Japonya'nın teslim olmasıyla savaş sona erdiği için bu cihaza ihtiyaç kalmamıştır.

Savaş sonrasında hava tahminlerinde, atom enerjisi hesaplamalarında, kozmik ışın çalışmalarında, termal tetikleme, rastgele sayı bulunmasında, rüzgar tüneli dizaynında ve birçok bilimsel araştırmada kullanılmıştır. 1951 yılından itibaren ise endüstriyel amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

Etiketler: bilgisayarı kim icat etti, ilk bilgisayar kaç yılında icat edildi, bilgisayarı icat eden kişi, eniac nedir, eniac ne amaçla kullanılmıştır

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap