Bilim İnsanları Dünya'da En Temiz Havaya Sahip Bölgeyi Buldu!


Teknonce > Bilim > Bilim İnsanları Dünya'da En Temiz Havaya Sahip Bölgeyi Buldu!
Bilim İnsanları Dünya'da En Temiz Havaya Sahip Bölgeyi Buldu!

Araştırmacılar yeryüzünde en temiz havaya sahip bölgeyi tespit ettiklerini açıkladı. Yeni yapılan bir çalışmaya göre insan etkisinin en az olduğu Antarktika'yı çevreleyen Güney Okyanusu, Dünya'daki en temiz havayı barındırıyor. Ayrıntılar haberimizde...

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre Antarktika kıtasını çevreleyen Güney Okyanusu yeryüzündeki en temiz havanın bulunduğu yer olarak kayıtlara geçti.

BİOAREOSOL BİLEŞİMİ İNCELENDİProfesör Sonia Kreidenweis öncülüğündeki araştırma ekibi bu bölgedeki havanın insanlıktan en az etkilenen bölge olduğunu tespit etti. Alanında öncü niteliğinde olan araştırma Güney Okyanusu’nda biroaerosol bileşimini inceledi.

Toplanan örnekler üzerinde yapılan analizler bölgenin insan etkisiyle doğaya salınan mikroparçacıkların diğer alanlara göre daha az olduğunu tespit etti. Hava hareketleri nedeniyle yeryüzündeki kirlilik bütün bölgelere yayılıyor. Havayı kirleten parçacıkların hiç bulunmadığı bölgelerin bu nedenle olmadığı tahmin ediliyor.

Hava kirliliğine katı ve sıvı partiküller olan aerosoller ve havada asılı duran gazlar neden olur. Ancak insanların yaşamına uzak bölgede kalan Güney Okyanusu ve Antarktika kıtası görece izole kalmış durumda.

İklim, insan faaliyetleri nedeniyle hızla değiştikçe, bilim adamları ve araştırmacılar, Dünya’nın insanlar tarafından etkilenmeyen bir köşesini bulmak için mücadele ediyorlar.

YILDA 7 MİLYON ÖLÜM

Araştırma ekibi havadaki bakterileri alt atmosferin özelliklerini çıkarmak için bir teşhis aracı olarak kullandıklarını söyledi. Bilim insanları bölgeyi “gerçekten bozulmamış” olarak nitelendirdi. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, hava kirliliği zaten küresel bir halk sağlığı krizi. Her yıl yedi milyon insan hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybediyor. Çalışmalar, hava kirliliğinin kalp hastalığı, felç ve akciğer kanseri riskini artırdığını gösteriyor.

Bununla birlikte, çalışmaların gösterdiği gibi, hava kirliliği coğrafi sınırları aşabilir ve kaynaklandığı yerden yüzlerce kilometre uzakta yaşayan insanları da etkileyebilir.

Etiketler: hava kirliliği, dünyadaki en temiz hava, temiz hava, dünya sağlık örgütü

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap