Bilim İnsanlarına Göre Uykucular Daha Zeki!


Teknonce > Bilim > Bilim İnsanlarına Göre Uykucular Daha Zeki!
Bilim İnsanlarına Göre Uykucular Daha Zeki!

Yapılan bir araştırmaya göre uykucu olarak nitelenen ve normal insanların uyku düzenine uyamayanlar daha zeki.

Toplumsal değerler, uykucu olarak nitelenen insanları çoğunlukla suçluluk psikolojisine, hatta bazılarını depresyona sürüklüyor. Etrafınızda mutlaka olmuştur öyle insanlar. Hatta bazıları, sizin işe gitmek için yola çıktığınız saatlerde daha yeni uykuya dalmışlardır. Bazı insanlar akşam saat 10 gibi uykuya dalabilirken, bazı insanlar bunu kesinlikle beceremez. Gece geç saatlerinde yatar ve çoğunlukla sizin öğle yemeği yediğiniz saatler onların kahvaltı saatleridir. Bu insanlar ise çevreleri tarafından çoğunlukla suçlanırlar, bazısına uykucu, bazısına da "gece kuşu" denir.Eğer siz de bu durumdaysanız, sizi bu suçluluktan kurtaracak bir araştırma yapıldı. Siz normal insanlardan daha zeki olabilirsiniz! The Huffington Post gazetesinde yayınlanan araştırmaya göre, sirkadyen ritimden sapan ya da sirkadyen ritmi diğer birçok kişiden farklı olan insanlar daha akıllı ve yaratıcı sayılıyor. Bu bulgu, insanlığın geçmişi ve gelişimi açısından bakıldığında da bu dönemlere ilişkin araştırmalarla örtüşüyor.

İnsanlığın gelişimine bakıldığında da değişim ve farklılığı benimseyen insanlar çağdaşlarına ve akranlarına kıyasla daha zeki insanlardır. İnsanlık tarihinde devrim yaratmış birçok filozof ve bilim adamı, döneminin toplumu tarafından "garip" karşılanmıştır. Buralardan hareket eden bilim insanları, uyku düzeni farklı olan insanlar üzerinde bu bakış açısıyla bir araştırma yaptılar. Madrid Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada, 1.000 öğrencinin uyku düzeni analiz edildi. Endüktif akıl yürütme testleriyle desteklenen çalışma boyunca; akranlarına ve normal insanların uyku düzenine göre daha geç uyuyup daha geç uyanan öğrencilerin, diğerlerinden  daha yaratıcı öğrenciler oldukları gözlendi. 

Benzer bir araştırma yürüten bilim insanı Marina Giampietro, yaratıcılığın genellikle "geleneksel olmayan psikolojik gelişim" ve "alternatif ve orijinal çözüm bulma yeteneği" nden kaynaklandığını söylüyor. İnsanlığı geleceğe taşıyacak çözümler, genellikle toplumsal açıdan kabul gören düzlükten çıkmayı başarıp, alternatif arayışlara girebilecek insanlardan çıkıyor. Kendi isteği dışında genel sirkadyen ritmin dışında yer alan insanlarda ise bu potansiyel daha kuvvetli. 

Ancak elbette çalışma, sirkadyen ritmin dışındaki her insanın diğer insanlardan daha zeki olduğunu söylemiyor. Sirkadyen ritmin dışında yaşamak sadece bir imkan ve ihtimal.

Etiketler: sirkadyen ritim, uykucu insanlar daha zeki

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap