Bilim İnsanları Zaman Kristallerini Buldu


Teknonce > Bilim > Bilim İnsanları Zaman Kristallerini Buldu
Bilim İnsanları Zaman Kristallerini Buldu

Bilim insanlarının atomun yapısı üzerindeki sınırları zorlayan deneyleri devam ediyor.

Kristaller, bir atom veya molekül kalıbının uzayda tekrar ettiği yapılardır. İki fizikçi, kristallerin tekrar eden modellerinin sadece mekanda değil ayrı bir boyut olan zamanda da var olabileceğini anladılar. Physical Review Letter'da yayınladıkları yeni çalışmalarında ayrıntılı olarak açıkladıkları bu "zaman kristalleri" dengeye asla varamayacak kadar tamamen yeni bir madde türü.

Zaman kristallerini üretmek için, Maryland Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 10 ititerbiyum atomunu birbirine bağladılar ve bunları dengeden uzak tutmak için iki lazerle birden çok kez vurdular. Atomlar bir düzene oturmuş olsa da, dengeye ulaşamadılar; yani kristaller, herhangi bir enerji içermese de, sürekli hareket halindeydiler. Hemen hemen bütün fizik, denge halindeki maddelerin incelenmesine dayanır, bu yüzden denge durumunda olmayan kristaller oluşturma yeteneği, fiziğin geleceği için büyük bir gelişme.

.

Berkeley Üniversitesi'nden araştırmacı Norman Yao EurekaAlert'e verdiği demecinde, "Bu, maddenin yeni bir evresi, ancak denge dışı maddenin ilk örneklerinden biri olduğu için de çok etkileyici" dedi 

İlk kez nobel ödüllü teorik fizikçi Frank Wilczek tarafından 2012 yılında ortaya atılan kristaller fikri bu çalışmaya birlikte gerçekleştirilmiş oldu .

Bilim insanları, zaman kristallerinin bir çeşit jele benzediğini söylüyorlar. Jele dokunulduğunda nasıl sallanıyorsa, yeni bulunan zaman kristalleri de aynı şekilde sallanıyor. Tek fark, kristallerin, herhangi bir müdahale olmaksızın herhangi bir enerji kullanmadan sallanması.

Şimdilik, bu buluşun hangi alanlarda kullanılabileceği, pratik kullanımının ne olacağı belli değil. Ancak bu kristallerin kuantum bilgisayarlarda bir işleve sahip olacağı düşünülüyor. Deney üzerine yoğunlaşmalar devam ederken bir yandan da kullanım alanlarına dair çalışmalar başlatıldı bile.

Etiketler: zaman kristalleri, atom, bilim, fizik, madde, kuantum bilgisayar

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap