Bilimsel Araştırmalarda Çin Amerika'yı Geçiyor Mu?


Teknonce > Bilim > Bilimsel Araştırmalarda Çin Amerika'yı Geçiyor Mu?
Bilimsel Araştırmalarda Çin Amerika'yı Geçiyor Mu?

Uzun bir süredir Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanan bilimsel makalelerin sayısı diğer tüm ülkelerden fazlaydı. Ancak Çin, yayınlanan bilimsel makale sayısında Amerika'yı geçmeye başladı. İşte ayrıntıları...

Çin'in bilimsel araştırmalardaki hızlı yükselişi kesintisiz devam ediyor. Son yapılan çalışmaların ardından Çin, şimdiye kadar ilk kez Amerika'dan çok daha fazla bilimsel makale yayını yaptı. Bu çalışmalarıyla Çin, araştırma ve geliştirme alanında (Ar-Ge) dünya lideri olma yolunda hızla ilerliyor.Çin'in bu yükselişi uzun zamandır sürüyordu. ABD Ulusal Bilim Vakfı'nın (NSF) iki yılda bir yayınlanan Bilim ve Mühendislik Göstergeleri raporunun bir kısmı Çin'in bu yükselişine ayrıldı ve rapora göre Çin'in küresel anlamda bilimsel çalışmalarla bir süpergüç haline gelme eşiğinde olduğunu gösteriyor.

NSF'nin önceki raporlarında da, Çin'in bilim ve teknolojideki yükselişi bir süredir izleniyor ve raporları oluşturuluyordu. 2010 yılındaki raporlarda da Çin'in bu yükselişine dikkat çekilmiş ve Asya'da gelişmekte olan bir "bilim bölgesi" gündeme taşınmıştı. 2012 yılında yayınlanan bir diğer raporda da bu yükselişin durmaksızın devam ettiği bir kere daha gözler önüne serilmişti.

Bunlardan dolayı bu son gelişme birçok insana sürpriz olarak görünmeyebilir, ancak Çin'in son yirmi yıldaki hızlı yükselişi dikkat edilmeye değerdir. Bilimsel araştırmalar yapan fakültelerden lisans derecesi ile mezun olanların sayısı 2000'den 2014 yılına kadar, Çin'de 359.000'den 1.65 milyona yükselirken, ABD'de 483.000'den 742.000'e yükseldi. Bununla birlikte Çin'in Ar-Ge'ye yaptığı yatırım yıllık yüzde 18 oranında artış gösterdi.

NFS yetkilileri bu durumu açıkça Amerika'nın güç kaybı ve Çin'in önlenemez yükselişi olarak yorumluyorlar. Bilim ve teknoloji alanında Amerika'nın küresel alanda payı azalırken, Çin'in payı her sene artıyor.

Ancak yine de bu durum Amerika'nın bu alanda önemini ve ya etkisini kaybettiği anlamına gelmiyor. Ar-Ge'ye ayrılan bütçelere bakıldığında da Amerika'nın bu alanda hala lider olduğunu da belirtmek gerekir. Amerika'da Ar-Ge'ye ayrılan toplam bütçe, Dünya genelinde Ar-Ge'ye ayrılan toplam bütçenin %26'sını oluşturuyor. Ancak yukarıda değindiğimiz gibi Çin de bu alandaki hızlı yükselişini sürdürüyor. Tahminlere göre ise durum böyle devam ederse Çin Amerika'yı yakın bir gelecekte geçecek.

Etiketler: bilim, bilimsel araştırmalar, arge, teknoloji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap