Bill Gates Arizona'ya Şehir Kuracak


Teknonce > Teknoloji > Bill Gates Arizona'ya Şehir Kuracak
Bill Gates Arizona'ya Şehir Kuracak

Bill Gates Arizona çölünde 25.000 hektarlık bir alana teknolojik bir şehir inşa edecek. Geleceğin metropolü, en ileri teknolojiyle kurulacak.

The Street'in haberine göre, Microsoft'un milyarderi Bill Gates, Arizona çölünün ortasında bir şehir inşa etmeyi planlıyor.Gates, Phoenix'in şehir merkezinin 45 dakika batısından yaklaşık 25.000 dönüm arazi satın aldı. Gates yaptığı açıklamada, çağdaş ve geleceğin teknolojik toplumunun tüm cihazlarını ve araçlarını kucaklayan, yüksek teknolojili "akıllı" bir şehir kurmayı planladığını söyledi. Belmont adını alacak olan bölge, Arizona'nın en büyük şehirlerinden biri olmak üzere tasarlanacak.

Açıklamasında "Belmont, yüksek hızlı sayısal ağlar, veri merkezleri, yeni üretim teknolojileri ve dağıtım modelleri, özerk araçlar ve özerk lojistik merkezler etrafında toplanmış, son teknolojiyi benimseyen bir iletişim ve altyapısı olan ileri görüşlü bir toplum yaratacak" diyen Gates'in amacı gelecek için yeni bir medeniyet algısı oluşturmak gibi görünüyor.

Planlara göre alana 80.000 konut, okullar için alanlar ve çok sayıda ofis, ticaret ve perakende satış yapacak mağazalar inşa edilecek. Elbette tüm bunların merkezinde teknolojik ürün ve tasarımlar yer alacak. Ayrıca şehir, yenilikçi ve ileri teknolojilerin geliştirilmesini ve kullanılmasını kolaylaştıracak temiz, esnek bir altyapı modeli esas alınarak yapılacak.

Amerikan basınında yapılan yorumlara göre böyle bir "akıllı şehir", gerçek bir toplulukta en yeni teknolojileri ve yenilikçi tasarımları test etmek için ideal bir tuval sağlayacak. Geleceğin teknolojilerini üretecek ve bunlarla donanacak bir şehir, tüm Dünya'dan insanların dikkatini çekecektir. Bu durumun yeni nesil bir teknoloji ticaret merkezi oluşturma ihtimali de bir hayli yüksek görülüyor.

Proje için yapılan yorumlardan biri de bu durumun diğer Dünya ülkelerine de örnek olup, farklı bölgelerde bu tarz tasarımların artacağı yönünde. Bu akıllı şehir, en azından, gelecekteki şehirlerin nasıl işleyeceğini öğrenebileceğimiz bir deney olacak. 

İnşa edilecek bu akıllı şehrin Gates'e ne kadara mal olacağı tam kestirilemiyor ve kendisi de bu konuda bir ipucu bile vermiyor olsa da, yorumlara göre Gates sadece alt yapı için 80 milyon dolardan fazla bir miktarı gözden çıkarmış durumda. Bu miktar, verimlilik etrafında tasarlanmış akıllı bir şehir inşa etme hedefi göz önünde bulundurulduğunda, şehrin temel ihtiyaçları için yeterli görünüyor. 

Kaynak: thestreet.com

Etiketler: akıllı şehir, bill gates arizona, teknolojik şehir, belmont, geleceğin teknolojileri, teknoloji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap