Bir Dinazora Ait Ayak İzi Bulundu!


Teknonce > Bilim > Bir Dinazora Ait Ayak İzi Bulundu!
Bir Dinazora Ait Ayak İzi Bulundu!

İskoçya'nın Skye Adası'nda dinazorlara ait ayak izlerinin bulunduğu açıklandı.

İskoçya'nın Skye Adası'nda 170 milyon önce yaşadıkları tahmin edilen dinazorlara ait ayak izi fosilleri bulunduğu açıklandı.İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi, Staffin Dinazor Müzesi ve Çin Bilim Akademisi ortaklığında yürütülen bir araştırmanın sonuçları, İskoçya'daki "Scottish Journal of Geology" adlı dergide yayımlandı.

Ülkenin kuzeybatısındaki adada keşfedilen ve farklı boyutlardaki 50 ayak iziniinceleyen uzmanlar, bu fosillerin dinazorlara ait olduğunu açıkladı.

Yapılan araştırmalarda, söz konusu ayak izlerinin etobur ve üç tırnaklı bir dinazor türüne ait olduğu belirtildi.

Dinazorlarla ilgili bu bulgu hakkında açıklamada bulunan Edinburgh Üniversitesinden Paleontolog Dr. Stephen Brusatte, "Bunlar etobur. Sadece ayak izleri var. El izi yok. Arka ayaklarıyla yürüyen bir dinozor bu. T-Rex'in ilkel bir kuzeni." ifadesini kullandı. Brusatte, araştırmacı ekibin de başındaki isim olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Bulunan ayak izlerinin sahibi olan dinazorların yaklaşık bir ton ağırlığında ve 6 metre boyunda olduğunun tespit edildiğini aktaran Brusatte, dinozorların sığ sularda yürürken ayak izlerini bıraktığını belirtti.

Kıtalar henüz parçalanmadan, Skye Adası'nın 170 milyon yıl önce ekvatora daha yakın ve subtropikal iklimin görüldüğü bir yer olduğunu ifade eden Brusatte, metcezir dolayısıyla araştırmanın zor şartlar altında yürütüldüğünü vurguladı.

Yapılan bu keşifle birlikte dinazorların tarihine ilişkin bazı karanlık noktaların da aydınlatılması ve o döneme dair daha fazla bilginin açığa çıkması bekleniyor.

Etiketler: dinazor, dinazor ayak izi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap