Bir Gün Makineler İnsan Tenini Yenileyebilir!


Teknonce > Bilim > Bir Gün Makineler İnsan Tenini Yenileyebilir!
Bir Gün Makineler İnsan Tenini Yenileyebilir!

3 boyutlu yazıcılar plastikten metale ve şimdi insan dokusuna taşındı. İspanyol bilim insanları, insan cildi hücrelerinden ve diğer biyolojik bileşenlerden oluşan özel biyo-mürekkep kullanarak insan cildi için bir yedek baskı yapabilen bir makine tasarladıklarını bildirdi.

Yazıcıyla ilgili çalışmalar henüz tamamlanmamış olsa da tasarımcıları, yanık hastalarının tedavisindekozmetik ve farmasötik ürün testlerinde hayvanların yerini almak için sonunda çalışmaların başarıyla sonuçlanacağını umuyor.İnternet dergisi Biofabrication'da yayınlanan bilimsel rapora göre basılı, dermis (kılcal damarları, sinir uçları ve diğer yapıları içeren doku katmanı), epidermis (örn. Derinin üstünde hücre tabakası), stratum corneum (azgın dış tabaka) ve hatta cildin esnekliğini ve mekanik gücünü veren kollajen yapı gibi doğal cildin bütün özelliklerini taşıyacak.Çalışmanın içerisinde İspanya'nın prestijli bilim insanlarını barındıran Madrid'deki enerji, Çevre ve Teknolojik Araştırma Merkezi, Madrid'in Gregorio Maranon Hastanesi ve İspanyol biyomühendislik firması BioDan Grup da bulunmakta.

Bununla beraber Çinli biyoteknoloji firması Sichuan Revotek, insan organlarının kütle baskısı için teknoloji geliştirilmesi amacıyla hint şebeği diye de bilinen rhesus maymunlarına 3 boyutlu kan damarlarını başarıyla yerleştirdiğini açıkladı. Bu alandaki çalışmalar artan bir rekabetle sürecek gibi görünüyor!

Etiketler: 3-D yazıcı, biyoloji, tıp, sağlık,insan dokusu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap