Birleşmiş Milletler İklim Şefinden Yenilenebilir Enerji Açıklaması


Teknonce > Bilim > Birleşmiş Milletler İklim Şefinden Yenilenebilir Enerji Açıklaması
Birleşmiş Milletler İklim Şefinden Yenilenebilir Enerji Açıklaması

Birleşmiş Milletler İklim Şefi Patricia Espinosa yenilenebilir enerji ve şehirlerin küresel ısınmadaki payı hakkında açıklamalarda bulundu.

Şehirler iklim değişikliği konusunda en hassas olması gereken bölgelerdir. Çünkü tüm önlemlere rağmen çevresel kirlilik ve küresel ısınmada en büyük pay hala şehirlere ait. Eğer böyle devam ederse Dünya geri dönülmez bir yola girebilir. Hala vakit varken özellikle şehirlerdeki önemler arttırılmalı. Bununla birlikte, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, 2050 yılına kadar halkın üçte ikisinin şehirlere yerleşmiş olacağı öngörülüyor. Dolayısıyla yenilenebilir enerji ve çevre kirliliğinde de yine en bilinçli hareket edilmesi gereken yerler şehirler.İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) Genel Sekreteri Patricia Espinosa 140'tan fazla ülkenin sözleşmeyi imzaladığını ancak yenilenebilir enerji alanında hiçbir ülkenin hala umdukları kadar çaba göstermediklerini kaydetti. Bu devletlerin özellikle büyük şehirlerinde çevre kirliliği ve yenilenebilir enerji çalışmaları gerektiğinin de altını çizdi. Kentsel direniş konferansında konuşan Espinosa "Her ülke kendi emisyon azaltım, enerji verimliliği veya yenilenebilir enerji hedeflerini karşılamak için çareler arıyor gibi; bu süreçte dönüşümün yaşanması gereken en önemli yerler şehirlerdir." dedi. Şehirlerin refah ve ekonomik gelişmişlik sunmasının yanında çevreye sera gazı salınımında da bulunuyor. Bundan dolayı da şehirler küresel ısınma ve çevre kirliğininde şehirlerin iklim değişikliğiyle mücadelede daha fazla sorumluluğa sahip olduğu vurgulandı. 

Tüm ülkelerin bu yöndeki çabalarının daha fazla olması gerektiği söylenirken, bazı ülkelerin özellikle şehirlerde çok daha dikkatsiz oldukları da Espinosa'nın konuşması sırasında dillendirildi. Dünya üzerindeki yerleşim yerlerinin üçte ikisinin kıyı bölgelerinde olduğuna dikkat çeken Espinosa, küresel ısınma önlemez bir evreye ulaştığında denizlerin yükselmesi sonucu tüm şehirler bunun bedelini ödeyecektir dedi. Buzulların erimesi sonucu deniz seviyelerindeki artış şehirleri tehdit edecektir.

Espinosa, "İklim değişikliğinin etkilerinden kaynaklanan şehirleri bekleyen büyük risk, sosyal ve ekonomik kayıplar verdirecektir ve tabii ki en önemlisi insanların hayatlarının kaybolmasına yol açacaktır. Toplumların en temel ihtiyaçları olan gıda, su ve enerji üretme kabiliyetleri iklim değişikliğinin tehditi altında." dedi.

Espinosa New York'ta Hurricane Sandy'nin etkisini ve Avrupa'daki sel oranının son 35 yılda ikiden fazla arttığını da hatırlatırken bu risklerin yalnızca gelişmekte olan ya da geri kalmış ülkeleri etkilemeyeceğini belirterek sözlerini sonlandırdı. 

Etiketler: küresel ısınma, yenilenebilir enerji, bilim haberleri, iklim değişikliği, sera gazı, çevre kirliliği

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap