Bitcoin Madencileri Bilgisayarınıza Sızabilir!


Teknonce > Teknoloji > Bitcoin Madencileri Bilgisayarınıza Sızabilir!
Bitcoin Madencileri Bilgisayarınıza Sızabilir!

Son zamanların popüler konusu Bitcoin, konuyla hiç alakası olmayan insanları da etkilemeye başladı. Bitcoin madencileri, bilgisayarınıza sızabilir ve sizin için beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir. Nasıl mı? İşte cevabı...

Bitcoin her ne kadar son zamanlarda büyük dalgalanmalar yaşasa da, belli bir grup bu dalgalanmaları neredeyse umursamıyor: madenciler. Çünkü onlar zaten herhangi bir para yatırmadan, çalışarak Bitcoin kazanıyorlar. Bitcoin madencilerinin görevi, yeni Bitcoinler üretmektir.Bitcoin madenciliğinin mantığı basitçe şu şekilde işler. Madenciler, o zamana kadar yapılan işlemleri, çeşitli formüllerle gözden geçirip işlemi tamamladıktan sonra kilitlerler. Elbette bu çok uzun ve yorucu bir süreçtir. Bir Bitcoin üretebilmek için bugün yapılan işlem sayısı milyonlarla ifade ediliyor. Birden fazla madencinin uğraştığı bu işlem sona erdiğinde eski işlemlerin tamamı "kriptolanmış" olur ve bu sayede ortaya yeni bir kripto para çıkar. (Bitcoin hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.)

Ancak madenciler bu işlemleri yapmak için güçlü bilgisayarlara ve yoğun bir enerjiye ihtiyaç duyarlar. Kullandıkları elektrik ise bir hayli fazladır. Bu rakam o kadar astronomiktir ki; yapılan ölçümlere göre, sadece geçtiğimiz yıl Bitcoin madenciliği için harcanan elektrik enerjisi, 159 ülkenin yıllık ihtiyacından daha yüksek. Üretilen her Bitcoin'den sonra bu enerji ihtiyacı da artıyor. Bundan dolayı da Bitcoin madenciliğiyle uğraşan şirket ya da kişiler bu enerjinin temini için farklı yollara başvuruyorlar. Artık bunlardan biri de kişisel bilgisayarların gücünden faydalanma.

Bunun için Bitcoin madencileri farklı yöntemler geliştirmiş durumda. Kimisi internet sitesi açarak buraya gelen ziyaretçilerin enerjisini çekiyor, kimisi korsan yazılımları bilgisayarlara göndererek daha kalıcı bir şekilde bilgisayarın bağlı olduğu elektrik ağından besleniyor. Bazı madenciler durumu öyle abartmış durumdaki, oyun sitelerini ve forumlarını gezip, sitelerinin linkini bırakıyor ve insanları kendi sitelerine çekmeye çalışıyor. Elbette burada da temel amaç, kullanıcıların bilgisayarlarına bağlanıp, Bitcoin madenciliği için gereken enerjiyi temin etmek.

Bu durumun en belirgin sonucu, sizlere elektrik faturanızdaki artış olarak yansıyacaktır. Ancak her şeyden önce, bilgisayarınızda korsan bir yazılımın bulunması ve sizin isteğiniz ve onayınız dışında enerjinizin tüketilmesi başlı başına bir sorun. Bu durumun daha farklı alanlarda nasıl sorunlara yol açacağı ise şimdilik kestirilemiyor.

Bu konu hakkında bizlere bilgiler geldikçe size aktarmaya devam edeceğiz. Bitcoin hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın

Etiketler: bitcoin madenciliği, bitcoin elektrik, bitcoin madencileri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap