Bitcoin Nedir ve Nasıl Alınır?


Teknonce > Teknoloji > Bitcoin Nedir ve Nasıl Alınır?
Bitcoin Nedir ve Nasıl Alınır?

Yükselen teknoloji çağının yeni para birimi olan Bitcoin'in adı yayılmaya devam ediyor. Peki Bitcoin nedir, nasıl kazanılır ve nasıl alınır? İşte ayrıntıları...

Teknoloji çağının hızla yükselen ve her geçen gün geniş kitleler tarafından değer görmeye başlayan Bitcoin, sanal bir para birimidir. Yaklaşık 10 yıl önce Satoshi Nakamato tarafından bulunan sanal para fikri, bugün Bitcoin olarak değerlenmeye devam ediyor. Şu anda tüm Dünya'da kabul gören ve kanalları itibariyle de oldukça güvenli kabul edilen, ancak alıştığımız para birimleri gibi elle tutulamayan, yani tamamen sanal ve rakamlardan ibaret olan bu para birimi bu haliyle birçok işlemi güvenle yapmanıza olanak sağlıyor. Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneme amaçlı oluşturulmuş, herhangi bir ülkenin merkez bankası, devletlere bağlı resmi kuruluşlar vs ile ilkişkisi olmayan, ülkelerin kendi para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir aracı kuruma gerek kalmadan transferi yapılabilen sanal bir para birimidir. Uluslararası piyasalarda, Dolar ve Euro’nun alternatifi olarak değerlendirilecek kadar güçlenen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC‘dir.

Bitcoin Değerlenecek mi?

Çağımız koşullarında Bitcoin gibi sanal bir para biriminin ortaya çıkması ve güvenli kanallar oluşturması elbette küresel piyasalarda dikkate değer bir unsur. Gelişen teknolojik koşullar göz önünde bulundurulduğunda, böyle bir para biriminin gelişmesi ve klasik türden paralara rakip olması aslında anlaşılır bir durum. Artık insanlar üzerlerinde para taşımamak adına kredi kartlarıyla alış-veriş yapıyorlar ancak onlar bile gerçek para birimleri üzerinden değerleniyor. İnternet üzerinden yapılan alış-verişler, sermayenin artık Dünya'nın her yerinde oluşu, gelişen teknolojiler ve bunların karşısında devletlerin dışında tamamen sanal bir para birimi sanıyoruz ilerleyen zamanlarda daha fazla dikkat toplamaya devam edecektir.

Bu durum belki yakın bir tarihte olmayaktır ancak er ya da geç para denilen şeyin tamamen sanallaşması fikri de gerçeklikten uzak görünmüyor.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoinlerin üretim aşaması için madencilik tabiri kullanılıyor ve Dünya'nın her yerinden kullanıcılar madenci olup kendi Bitcoin paralarını üretebiliyor. Aslında madenci olup Bitcoin üretmek için bir bilgisayarınızın olması yeterli. Ancak madenci olup Bitcoin çıkarmak o kadar da kolay bir şey değil. Birçok ekonomist ve teknoloji takipçisinin tabirine göre Bitcoin çıkarmak, samanlıkta iğne aramaya benzer. Bitcoin madencilik kendi başına bir yazı yazılmayı hak eden bir konu. O yüzden bu yazıda kısaca Bitcoin madenciliğinin ne olduğunu değinmeyi yeterli gördük.

Bitcoin Ne Kadar Güvenilir?

Bitcoin sistemiyle ilgili son yıllarda en çok konuşulan şeylerden biri de güvenliği. Aslına bakarsanız her Bitcoin madencisinin sistemde yaptığı her işlem, sistemin güvenliğini daha da güçlendiriyor. Binlerce insanın aynı anda sistemde yaptığı her işlem, güvenlik açısından zaten çok güçlü olan sistemin daha da güçlenmesine yardımcı oluyor. Son zamanlarda ise gelen hiçbir haber, Bitcoin'in güvenilmez olduğunu söylemiyor. Hatta hackerlar bile artık Bitcoin'le uğraşmayıp onun bu güvenliğini kullanarak insanlardan fidye olarak Bitcoin para talep ediyor. Çünkü güvenli ve takibinin zor olduğunu onlar da biliyor. WanaCry virüsü bunun en büyük örneğiydi.

Bitcoin'in Avantajları Nelerdir?

Her şeyden önce güvenli oluşu Bitcoin'in avantajlarından biri elbette. Bunun yanında Bitcoin'de enflasyon dalgalanmaları çok etki göstermez. Bunun yanında devletlerin yaşadığı çeşitli krizler, savaşlar vs kendi para birimlerinin değerini düşürebilir. Ancak Bitcoin devletlere bağlı bir para birimi olmadığı için,ekonomistlerce çökme riski oldukça düşük görülür. Bunların yanında, Bitcoin herhangi bir devlete bağlı olmadığı için izinin sürülmesi de zordur. Dolayısıyla vergilerden de muaftır. En azından şimdilik, Bitcoin'lerin vergilendirilmesiyle ilgili bir yasa bulunmuyor.

 Bitcoin Kaç TL?

Bugün itibariyle 1 BTC = 27747.1428571 TL değerindedir.

Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl kazanılır? Bitcoin ile nasıl para kazanılır? Bitcoin kaç TL? Bitcoin sadece internet üzerinden mi kullanılabiliyor? Bitcoin nasıl kazanılır? Bitcoin nasıl harcanır? Bitcoin'e yatırım yapmak mantıklı mı? gibi birçok sorunun cevabını yazımızda ele almaya çalıştık. İlerleyen zamanlarda Bitcoin ile ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. 

Bitcoin ile ilgili diğer haberler için tıklayın.

Etiketler: bitcoin madencilik, Bitcoin Nasıl Kazanılır, Bitcoin Değerlenecek mi, Bitcoin Nedir?, teknoloji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap