Bitcoin Rekor Kırıyor


Teknonce > Teknoloji > Bitcoin Rekor Kırıyor
Bitcoin Rekor Kırıyor

İnternetteki sanal para birimi Bitcoin, değer kazanmaya devam ediyor. Bitcoin'in değeri 2.290 doların üzerine çıktı.

İnternetin devletlerden bağımsız ve sanal para birimi Bitcoin, rekor kırmaya devam ediyor. Bitcoin'in değeri dün akşam saatlerinde 2.235 çıkarak rekor kırdı. Bu sayede Bitcoin'in piyasa değeri 36,5 milyar dolara ulaştı. Bir günde %9'dan fazla değer kazanan Bitcoin'in değeri ise bu yıl içinde % 124 artış gösterdi.Sadece internet ortamında kullanılabilen ve güvenlilirliğiyle bilinen Bitcoin'in ülkelerin siyasi belirsizlikleri ve son günlerde artış gösteren siber saldırılardan dolayı değerini hızlı bir şekilde katladığı düşünülüyor. Hatırlanacağı gibi geçen hafta WannaCry (Wana Crypt0r 2.0) saldırıları bir anda  Dünya gündemine oturmuştu. Bu süreçte herhangi bir zarar görmeyen Bitcoin sistemi, birçok şirketin siber güvenlik tedbirlerinden daha başarılı bir duruş gösterdi. Bununla birlikte hackerların Bitcoin para talebi ise, şirketin değerini yükseltmek için yeterli oldu. Bilindiği gibi WanaCry virüsünü bilgisayarlara gönderen hackerlar bilgisayarlardaki dosyaları şifreliyor. Kullanıcıların bilgisayarlarındaki dosyalara tekrar erişimi için de 300 Bitcoin talep ediyorlardı. Virüsten etkilenen binlerce kullanıcının, verilerini geri almak için istenilen parayı hackerlara verdiği biliniyor.

Bitcoin Nedir?

2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından kurulan ve herhangi bir devlet, banka ve resmi kuruluşla bir ilişkisi olmayan, herhangi bir üçüncü kişiye ihtiyaç duyulmaksızın internet üzerinden transfer edilebilen sanal bir para birimidir. Hızlı bir şekilde piyasalarda dolar ve euronun yerini almaya başlayan Bitcoin, kısaca BTC olarak ifade edilir. Sembolü ise  ฿'dir.

Hızla gelişen teknoloji çağında klasik para alışkanlıklarımızı ortadan kaldırıp yeni bir sistem doğuracağı öngörülen sanal para birimi, daha şimdiden milyonlarca insan tarafından güvenli transfer için kullanılmakta. 

Bitcoin'in değeri, aynı diğer para birimleri gibi değişiyor. Kendisine olan talep arttıkça değerlenirken, talep azaldıkça değer kaybediyor. Şirketler tarafından bir yatırım aracı gibi de kullanılan Bitcoin, hızlı bir şekilde işlem yapılmasına izin verdiği için kullanıcılarını cezbediyor. Kullanımı ve transferi için güvenli bir internet bağlantısı ve bir Bitcoin hesabı yeterli oluyor. Sistemin güvenli oluşu ve gerçek para birimlerine dönüştürülebilir olması da kendisine olan ilgiyi her geçen gün arttırıyor. 

Bununla birlikte, aynı diğer döviz ticaretlerindeki gibi, Bitcoin yatırımı da yapılabiliyor. Para biriminin ilerleyen günlerde değerleneceğini öngörüyorsanız, gerçek paranızla bir miktar Bitcoin satın alabilir ve değerlendiği zaman onu tekrar elden çıkararak ana paranızı değerlendirebilirsiniz.

Etiketler: bitcoin nedir, bitcoin değerleniyor, bitcoin wanacry, bitcoin dolar, bitcoin değerlendirme, bitcoin şirket, bitcoin güvenlik, bitcoin satın alma

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap