Blogspot Site Yapımı


Teknonce > Bilgisayar > Blogspot Site Yapımı
Blogspot Site Yapımı

Teknolojinin ve internetin gelişmesiyle birlikte birçok kişi web sitesi sahibi olmak istiyor. Daha önce php ve wordpress ile site yapmanın yollarından bahsetmiştik.


Bu yazımızda ise web sitesi yaparken kullanılan hazır sistemlerden biri olan Blogger'ı kullanarak nasıl internet sitesi yapılabilir onu anlatacağız.Blogger Nedir?

Google firması tarafından ücretsiz olarak sunulan bu sistemi diğer hazır sistemlerden ayıran en büyük özellik kullanmış olduğu alt yapıdır. Diğer hazır sistemlerin bir çoğu Php alt yapısını kullanırken Blogger Xml alt yapısını kullanmaktadır. Tabiki google tarafından sunuluyor olması Blogger'ı diğer hazır sistemlerden daha cazip kılıyor.

Blogger, Google ürünü olduğundan dolayı  bu sistem ile yapılan web sitelerinin yine bir Google ürünü olan Adsense reklamlarını alması daha kolaydır. Eğer sitenize fazla takipçi çekebilir ve Adsense reklamlarını kullanırsanız yüksek miktarda gelir elde edebilirsiniz.


Blogger Site Kurulumu

Öncelikli olarak yapmanız gereken Blogger sitesine girmektir. Siteye girdiğiniz an karşınızda "Blogunuzu Oluşturun" butonunu göreceksiniz. Bu butona bastığınız zaman karşınıza Gmail hesabınızla giriş yapabileceğiniz bir panel gelmektedir. Bilgilerinizi girdikten sonra "Giriş Yap" butonuna basarak giriş yapmış olursunuz.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda site başlığı, adresi ve site teması gibi bilgilerin girilmesi isteniyor. Tüm bu bilgileri girdikten sonra "Blog Oluştur" butonuna basarak blogspot.com uzantılı web sitesini oluşturmuş olursunuz.

Sitenizi oluşturduktan sonra yapmanız gereken en önemli şey tema düzenlemesidir. Bunun için sol tarafta bulunan panelde yerleşim seçeneği ile temayı istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Tema düzenlemesini bitirdikten sonra içerik ekleyebilmek için Blogger logosuna tıklamanız gerekir. Karşınıza gelen sayfada yeni yayın butonuna bastığınız zaman içerik ekleme sayfası açılacaktır. Bu sayfada haber başlığı,içeriği ve resmini girerek haberi yayınlayabilirsiniz.


Sol tarafta bulunan menüde sayfalar seçeneği ile mevcut sayfaları görüntüleyebilir, yeni sayfa ekleyebilir veya var olan sayfaları silebilirsiniz. Tema seçeneği ile mevcut temayı değiştirme imkanına sahipsiniz. Ayarlar seçeneğini kullanarak sitenizin genel ayarları üzerinde oynamalar yapabilmeniz mümkün.


Sitenizin kaç kişi tarafından görüntülendiğini, hangi işletim sistemi veya  tarayıcıyı kullandığı gibi bilgileri görebilmek için istatistikler seçeneği mevcuttur.

Sitenizdeki içeriklere yapılan yorumları görüntüleyebilmek için yorumlar seçeneğini kullanabilirsiniz. Yorumların sitede görüntülenebilmesi için  yapılan yorumlara onay vermeniz gerekir. 


Yukarıda anlatmış olduğumuz işlemler sayesinde blogspot.com uzantılı basit bir web sitesine sahip olursunuz. Daha iyisini yapabilmek sizin ellerinizde.
 

Etiketler: blogger,adsense,google,blogger site yapımı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap