Bluetooth Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Teknoloji > Bluetooth Nedir? Ne İşe Yarar?
Bluetooth Nedir? Ne İşe Yarar?

Kablo bağlantısını ortadan kaldıran kısa mesafe radyo frekansı (RF) olarak tanımlanan bir teknoloji olan Bluetooth nedir? Ne işe yarar? Nerelerde  ve nasıl kullanılır? İşte ayrıntılar...

Bluetooth Nedir? Ne İşe Yarar?

Bluetooth, kısa mesafelerde verilerin kablosuz olarak aktarımını sağlayan ve ilk defa 1994 yılında tanıtılan kablosuz iletişim teknolojisidir. Bluetooth teknolojisi 2.4 Ghz ISM frekans bandında çalışmakta olup, ses ve veri iletimi yapabilmektedir.  24 MBPS'ye kadar veri aktarabilen Bluetooth destekli cihazların etkin olduğu mesafe, yaklaşık 10 ila 100 metredir.Bluetooth teknolojisi gelişiminin ve popülerliğinin doruk noktasını 2000’li yıllarda yaşamaya başlamıştır. Cihazlar arasında kablosuz veri transferini kolay hale getirerek insanların beğenisini kazanan Bluetooth teknolojisi, internet ve Wi-Fi teknolojisinin gelişimiyle birlikte popülerliğini kaybetmiştir. Bluetooth teknolojisi artık 2000’li yılların başında olduğu kadar popüler şekilde kullanılmıyor ancak hala birçok cihaz Bluetooth teknolojisini destekliyor ve Bluetooth teknolojisi kullanıcılar tarafından çeşitli alanlarda kullanılmaya devam ediyor.

Bluetooth Nerelerde Kullanılır?

Bluetooth teknolojisinin en yoğun kullanıldığı cihazlar akıllı telefon ve kameralardır. Bluetooth teknolojisine sahip bu tip cihazlardaki verileri doğrudan  kabloya ihtiyaç duymaksızın diğer telefonlara veya bilgisayara aktarabilirsiniz. İşte Bluetooth teknoljisinin kullanıldığı cihazlar...

  • Bluetooth Kulaklık: Bluetooth kulaklıklar, kablosuz olarak birçok cihaza bağlanarak bu cihazlardan veri transferi gerçekleştirebilir.
  • Bluetooth Fare ve Klavye: Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı hala kablolarla uğraşma zorunluluğunu ortadan kaldırmak için Bluetooth teknolojisini kullanan fare ve klavyeleri kullanmaktadır.
  • Bluetooth Hoparlörler: Herhangi bir Bluetooth vericisine bağlanabilen hoparlör sistemleridir.
  • Bluetooth Otomobil Sistemleri: Sürüş esnasında gözünüzü ve ellerinizi aracın kontrol kumandalarından ayırmanıza gerek kalmaksızın görüşmeler gerçekleştirmenize yardımcı olan otomobil sistemleridir.
  • Bluetooth Saat veya Adım Sayar: Bluetooth bağlantısını kullanarak mobil cihazınız veya farklı bir cihaza bağlanan ve bu iki cihaz arasında sürekli olarak veri transferinde bulunan saat veya adım sayarlardır.
  • Bluetooth Kilit: Özellikle lüks otomobillerin büyük kısmı Bluetooth teknolojisiyle çalışabiliyor. Bu sayede bu araçların kullanıcıları mobil cihazlarından dahi araçlarının kilitlerini açabiliyor.

Bluetooth Nasıl Kullanılır?

Bluetooth kullanılırken izlenecek adımlar cihazdan cihaza farklılık gösterse de genel prensip ortaktır. Öncelikle Bluetooth ile irtibata geçecek olan cihazların her ikisinin de Bluetooth özellikleri aktif hale getirilmelidir. İki cihaz arasında öncelikle Bluetooth eşleşmesi yapılır. Eşleşme esnasında girilen parola sayesinde bağlantının güvenliği sağlanır. Daha sonra veri aktarımı, ses aktarımı vb. fonksiyonlar çalıştırılır.

Etiketler: bluetooth nedir, bluetooth ne işe yarar, bluetooth nerelerde kullanılır, bluetooth nasıl kullanılır

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap