Blue Whale Bir Can Daha Alıyordu


Teknonce > Oyun > Blue Whale Bir Can Daha Alıyordu
Blue Whale Bir Can Daha Alıyordu

Rusya merkezli Blue Whale oyunu, oyunculara verdiği korkunç görevlerle onlarca gencin canını aldı. Yaşanan son olayda 15 yaşındaki bir kız son anda kurtarıldı. Blue whale nedir?

Blue Whale (Mavi Balina) isimli bir oyunda, oyunculara verilen sıradışı ve korkunç görevler bir kızın daha hayatını kaybetmesine neden oluyordu.  Cumartesi günü Rusya Kafkasya’daki Kabardey-Balkar bölgesinde gerçekleşen olayda, 15 yaşındaki genç kız nehre atladıktan kısa bir süre sonra etraftakiler tarafından kurtarıldı. Video görüntülerinde genç kıza seslenen kalabalığın hiçbir cevap alamadığı görülüyor. Etraftaki uyarılara kulak asmayan, hatta neredeyse hiç duymayan genç kız sonunda nehre atlıyor. Etraftakiler, kızı azgın sularda kaybolmadan önce yakalayıp kurtarmış olsa da daha önce bu oyun sebebiyle hayatını kaybetmiş onlarca genç akıllardan çıkmıyor.

İşin bir diğer ilginç tarafı ise oyuncuların psikolojileri. Yaptığının ölümüne neden olabileceğini bilip bilmediği sorusu yöneltildiğinde olumlu cevap verdiği görülen genç kızın, bunu gayet normal bir durummuş gibi dillendirdiği anlaşılıyor. Genç kız ambulanstaki tedavisinin ardından polise teslim edildi. Oyunun daha önce de birçok kişinin intihar etmesine ya da intihar teşebbüsünde bulunmasına yol açtığı biliniyor.

Gelen haberlere göre oyunu keşfeden Türkiye'den bir genç de oyundaki görevlerden birini gerçekleştirmek üzere intihar etti ve hayatından oldu. Bu konuda etrafınızda oyun oynayan gençlere dikkat etmenizi öneririz. Oyunu oynadığını düşündüğünüz ya da tespit ettiğiniz kişilerle ilgili çeşitli tedbirler almanızda yarar var.

Blue Whale Nedir?

Rusya merkezli bu sıradışı oyun çeşitli görevlerden oluşuyor. Rusya'daki gazetelerin haberlerine göre son iki yıl içinde 130 gencin intihar etmesine ve onlarca intihar teşebbüsüne sahne olan bu oyun toplamda elli adet görevden oluşuyor. Bu görevlerin tamamının zorlu ve birçoğumuz için iğrenç olduğunu da belirtelim. Görevler arasında koluna jiletle baline çizmekten tutun da yüksek bir binanın tepesine çıkıp köşesinde bir süre beklemeye varıncaya kadar ilginç ve korkutucu görevler yer alıyor. Görevleri yapanlar ise bunları görselleştirerek profillerinde paylaşıyor. Rusların Facebook'u olarak da bilinen vk üzerinden oynanan oyunla ilgili Rusya'da da çeşitli idari tedbirler yürürlüğe konmuş durumda. 

Oyuncuların bu görevleri neden tereddütsüz yerine getirdiği ile ilgili de bir söylenti var. Oyuna katılmanın belli bir linki yok. Vk'ya üye olduğunuz zaman oyun yöneticilerinden biri sizinle irtibat kuruyor. Oyuna katılmak için linke tıkladığınızda bilgisayarınıza bulaşan virüs tüm kişisel bilgilerinizi ele geçiriyor ve bu bilgiler ilerleyen zamanlarda görevleri yapmanız için size şantaj olarak geri dönüyor. 50 gün süren görevlerin en sonunda ise kendini öldürme görevi yer alıyor. Sakladığınız bilgilerin ağırlığına göre ise bu görevi bile tereddütsüz bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Son olarak bir kere daha etrafınızda bu tip oyuncuların olması ihtimaline karşı duyarlı olmanızı öneriyoruz. Bu korkunç oyun onlarca gencin yaşamını mahfettiği gibi, bizlerin de yakınlarına sokulabilir.

Etiketler: blue whale nedir, blue whale görevler, blue whale intihar, blue whale oyunu, beyaz balina intihar görevi, beyaz balina görevler, blue whale oyunu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap