BTK Başkanı ve Bilişim Uzmanlarından GetContact Uyarısı


Teknonce > Teknoloji > BTK Başkanı ve Bilişim Uzmanlarından GetContact Uyarısı
BTK Başkanı ve Bilişim Uzmanlarından GetContact Uyarısı

Son günlerin en çok konuşulan ve kullanıcılarına başkaları tarafından rehbere hangi isimle kaydedildiğini gösteren GetContact hakkında BTK, Kişisel Verileri Koruma Kurumu ve Bilişim uzmanları uyarıda bulundu. Ayrıntılar haberimizde...

Son birkaç gündür kullanıcılar,  " Kim beni rehberine nasıl kaydetmiş? , numaram nasıl kaydedilmiş? " sorularına cevap olan GetContact uygulamasına yoğun ilgi gösteriyor (GetContact hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.). Bugün BTK, Kişisel Verileri Koruma Kurumu ve Bilişim uzmanlarının yaptığı açıklamalar GetContact kullanıcılarını korkuttu.BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, resmi Twitter hesabından attığı tweetlerle kullanıcıları uyardı. Paylaştığı tweetlerde "Sosyal ağlarda hızlı bir şekilde yayılmaya devam eden, sayısız güvenlik açığı içeren 3.Parti uygulamalar ile kaynağı belli olmayan kullanıcıdan izin talep eden GetContact ve benzeri uygulamalar kişisel bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabilmektedir." diyerek GetContact ve benzeri uygulamaları kullananları uyardı.

Bir açıklama da Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği Üyesi Ramazan Subaşı'ndan geldi. Subaşı yaptığı açıklamada "Kendi bilgilerinizin yanında, sizin rehberinizde kayıtlı olan kişilerin bilgilerini de istenmeyen 3. kişilerle paylaşmış olursunuz." ifadelerini kullandı.

Rehber kopyalama sistemi kullanarak hem kullanıcıların hem de rehberdeki kişilerin bilgilerini depolayan GetContact güvenlik ihlali oluşturuyor. Bundan dolayı da Kişisel Verileri Koruma Kurumu'da olaya dahil olarak aşağıdaki kamuoyu duyurusunu paylaştı.

"Bilindiği üzere, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 21.12.2017 tarihli ve 2017/61 sayılı Kararı ile, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuatta dayanağı bulunmaksızın ilgili kişilerin iletişim bilgilerinin paylaşımını yapan internet siteleri ve uygulamalar tarafından gerçekleştirilen kişisel veri işleme faaliyetinin Kanunun ilgili hükmü uyarınca derhal durdurulmasına, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edilmiş olabileceği de dikkate alınarak ilgili internet siteleri ve uygulamalar hakkında gerekli hukuki işlemlerin tesisi için adli ve idari süreçlerin başlatılacağına karar verilmiştir.

Bu çerçevede, ilgili kişilerin açık rızaları alınmaksızın isimden telefon numarası veya numaradan isim sorgulanması şeklinde rehberlik hizmeti veren internet siteleri ve uygulamalara yönelik kurumumuza ulaşan şikayet ve ihbarlar ile çeşitli basın organlarında yer alan haberler kapsamında kurumumuz, yetkili kurumlarla işbirliği içerisinde incelemelerini sürdürmektedir.

Belirtmek gerekir ki, bu kapsamda faaliyet gösteren internet siteleri ve uygulamalar; telefon rehberinde yer alan kişilerin ad-soyad ve telefon numarası gibi kişisel verilerini üçüncü kişilere aktarmakta olup söz konusu aktarma faaliyetinin, kanunda belirtilen kişisel veri işleme şartlarına dayanmaması halinde bu durumun kanuna açıkça aykırılık teşkil edeceğinin hatırlatılmasında fayda görülmüştür.

Bu süreçte, vatandaşlarımızın da çeşitli uygulamalar, internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden kişisel verileri toplayarak bu verilerin paylaşımını sağlayan, isim sorgulandığında telefon numarası bilgisine telefon numarası sorgulandığında da isim bilgisine erişme ve başkalarının telefonunda nasıl kayıtlı olduğunun öğrenilmesine yönelik faaliyette bulunan internet siteleri ve uygulamaların kullanılmasının hukuka aykırılık teşkil edebileceği göz önünde bulundurularak, bu konuda gerekli dikkat ve özeni göstermeleri önem arz etmektedir."

Eğer kişisel verilerinizin başkalarının eline geçmesini istemiyorsanız GetContact uygulamasını silmenizi tavsiye ediyoruz.

Etiketler: btk getcontact uyarısı, kim beni rehberine nasıl kaydetmiş, numaram nasıl kaydedilmiş

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap