BTK Fiber İnterneti Yaygınlaştıracak


Teknonce > Teknoloji > BTK Fiber İnterneti Yaygınlaştıracak
BTK Fiber İnterneti Yaygınlaştıracak

BTK'da alınan son karara göre fiber internet Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak. Yeni düzenlemeye göre uygulama, zorunlu hale getiriliyor.

BTK'nın kararından sonra Resmi Gazete’de yayınlanan Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesi, evlerdeki internet ve televizyon altyapısına ilişkin bazı zorunluluklar getiriyor. Bundan önceki haliyle birden fazla internet sağlayıcısının bir binada bu tarz bir çalışma gerçekleştirmesi yasaktı. Bununla birlikte, binaların yapıları buna göre düzenlenmediği için, fiber kablolar binaya zarar verilerek döşeniyordu. Yeni gelen düzenlemeyle birlikte bunların da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Şu anki şartnamede telefon tesisatı için sadece iki çift bakır kabloya izin verilirken, yeni şartnameyle birlikte fiber optik, ethernet, uydu anten ve Kablo TV kabloları daire içi prizlere kadar dikey şaft (kablo bacası gibi) vasıtasıyla kurulacak. Yeni kararla birlikte amaç her dairede hem fiber internete, hem uydu yayınına hem de Kablo TV altyapısına erişimi sağlamak. Bununla birlikte, mevcut şartnameye göre bir binaya yalnızca bir sağlayıcı fiber kablo döşeyebiliyordu. Yeni kararla birlikte bu da ortadan kaldırılacak ve bu alanda da rekabetin önü açılacak.

Düzenlemenin devreye girmesinin ardından yapılan bütün binalar bu yönetmeliğe göre düzenlenmek zorunda olacak. Her dairede fiber optik, ethernet, uydu anten ve Kablo TV kablolarının geçeceği dikey şaftlar bulunacak. 4 şaftın 1 tanesi her zaman için uydu yayınlarına ayrılacak. Diğer şaftlar ise altyapı kurmak isteyen işletmecilerin kullanımına sunulacak.

3 ay sonra yürürlüğe girecek olan bu yeni kararın ardından, uydu antenlerinin oluşturduğu görüntü kirliliğinin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Umarız bu karar insanlar için yeni mağduriyetlere yol açmaz.

Etiketler: btk, fiber internet kararname

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap