BTK Başkanı'ndan AKN Açıklaması


Teknonce > Teknoloji > BTK Başkanı'ndan AKN Açıklaması
BTK Başkanı'ndan AKN Açıklaması

Bilişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan AKN'nin kalkmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Medya'da yer alan haberlere de değinen Sayan AKN'nin geleceği hakkında ne dedi?

11. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı ve Türkiye Bilişim Zirvesi’nde söz alan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan hayata geçirdikleri Adil Kullanım Noktası uygulamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. BTK ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirvenin ikinci gününde açıklamalarda bulunan Sayan medyadaki haberlerin birçoğunun gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yeni düzenlemede kota aşımıyla birlikte ek ücret ödeneceği iddialarının gerçek dışı olduğunu belirten Sayan, böyle bir şeyin yaşanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.Yeni uygulamanın hem eski hem de yeni kullanıcılar için geçerli olacağı ve herkesin eşit derecede faydalanacağı da kamuoyuna duyuruldu. Yeni düzenlemeden yararlanmak içinse herhangi bir ek ücret ödemek gerekmeyecek. 

Sayan'ın açıklamalarına göre; AKN aşıldıktan sonra veri indirme hızı mobil kullanım için en az 128 Kbit/sn olarak belirlendi. Mobil internet ile ilgili bu düzenleme 1 Mart 2017 tarihinde yürürlüğe girdi. 

Ülkemizdeki internet hızının istenilen seviyede olmadığını bildiklerini de belirten Sayan, yapılan düzenlemeyle birlikte kota aşıldıktan sonra düşen internet hızının artık kullanıcıları eskisi kadar etkilemeyeceğinin altını çizdi. Durumu bir örnekle açıklayan Sayan "saniyede 16 megabit hızında AKN'li paketi bulunan bir abone, AKN veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari saniyede 5 megabit olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek." dedi. Ayrıca Sayan internet sağlayıcıları tarafından bu duruma aykırı bir durum tespit edildiğinde ise buna müdahale edeceklerini ve ilgili şirkete yaptırım uygulayacaklarını da sözlerine ekledi. 

Yeni uygulamanın yürürlüğe girmesinden sonra bazı önemli şirketlerin bu yönde çeşitli paketler hazırladıklarının altını çizen Sayan, ilerleyen zamanlar tüm şirketlerin bu duruma ayak uydurup rekabeti canlı tutmaları gerektiğini söyledi. BTK Başkanı Sayan "Önümüzdeki dönemlerde bu nitelikteki tarifelerin sayısının artmasını hem de tarife ücretlerinin daha uygun olmasını bekliyoruz." diyerek internet ücretlerinde de ilerleyen zamanlarda indirimler olabileceği sinyalini verdi. 

Yeni uygulamada gece 02.00 ile sabah 08.00 arasında yapılan indirmelerin AKN'ye dahil edilmeyeceğini de sizlere tekrar duyurmuş olalım. Ayrıca yeni yapılan düzenlemeye göre AKN'nin 31 Aralık 2018'de tamamen kaldırılması düşünülüyor.

Etiketler: btk başkanı sayan, btk dan akn açıklaması, akn kota aşımı, internet tarifeleri, internet hızı, mobil internet, bilişim teknolojileri kurumu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap