BTK Başkanı'ndan Wikipedia Açıklaması


Teknonce > Teknoloji > BTK Başkanı'ndan Wikipedia Açıklaması
BTK Başkanı'ndan Wikipedia Açıklaması

Son günlerin en çok konuşulan meselesi olan Wikipedia'ya erişim yasağı hakkında BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan'dan açıklama geldi.

Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye Bilişim Zirvesi 2017 çerçevesinde yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde yaşanan şok Wikipedia erişim yasağı meselesine değindi.Wikipedia'nın durumuyla ilgili olarak "Kapanmasına üzüldüm ama yargı kararları uygulanmadan Wikipedia'nın açılması mümkün değil. Kimse 'Ben Türk mahkemelerini tanımam' deme hakkına sahip değil"  şeklinde açıklamada bulunan Sayan "Türkiye bir hukuk devleti, bu kararlar uygulanmadan Wikipedia'nın açılması mümkün değildir"  diye ekledi. Konuyla ilgili kendisinin de rahatsızlıkları olduğunu ve sorunun bir an önce tatlıya bağlanmasını dilediğini ekleyen BTK Başkanı, Wikipedia'nın öncelikle yapması gerekenin yalan haberlere müdahale etmek olduğunu belirtti.

Wikipedia'nın önemli bilgiler içerdiğini ancak yalan haberlere karşı daha fazla mücadele etmesi gerektiği de dillendirilirken, gerekirse bu konuda editörlerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini savundu. Yalan haberlere karşı uluslararası alanda birçok mücadeleler verildiğinin altı çizildi. Wikipedia'nın da daha önce yalan haberlerle ilgili olumlu adımlar attığını hatırlatan Sayan, yalan haberlerle mücadelenin herkesin çıkarına olacağını savundu. 

Art niyetli editörlerin tavırları sonucunda sorunun büyüdüğünü kaydeden Sayan, "Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk içinde herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Kimse 'Ben Türk mahkemelerini tanımam' deme hakkına sahip değildir. Olay yargıya intikal ettiği için ben daha fazla konuşmak istemiyorum. Wikipedia'nın açılması yolunda üzerimize düşen her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek istiyorum." diyerek sözlerini tamamladı. Wikipedia'nın nasıl ve ne zaman açılacağı mahkemelerin vereceği karara bağlı olacak.Ancak görünen o ki, ilgili içeriklere müdahale edilmediği sürece uzlaşı zor.

Etiketler: wikipediaya erişim yasağı, wikipedia btk başkanı, wikipedia neden kapatıldı, wikipedia nasıl açılır, wikipedia ne zaman açılacak, wikipedia editörleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap