BTK'dan Gelen Güvenli İnternet Mesajı Nedir?


Teknonce > Teknoloji > BTK'dan Gelen Güvenli İnternet Mesajı Nedir?
BTK'dan Gelen Güvenli İnternet Mesajı Nedir?

Bugün BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) cep telefonlarımıza güvenli internet ile ilgili bir mesaj gönderdi. BTK'dan gelen mesaj neden gönderildi? BTK'nın güvenli net mesajı'nın anlamı nedir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 6 Şubat Güvenli İnternet Günü dolayısıyla cep telefonlarına bir mesaj gönderdi. BTK'dan gelen mesajda Güvenli İnternet Günü kutlanırken, internet kullanıcıları internetteki zararlı içerikten korunma konusunda bilgilenecekleri bir internet adresine yönlendirildi.BTK'dan gelen mesajla yönlendirilen internet sitesinde kullanıcılar, Türkiye'de faaliyet gösteren internet sağlayıcılarından hangisine aboneyse onu seçiyor ve o internet sağlayıcısının sitesindeki ilgili bölüme yönlendiriliyor. Servis sağlayıcınızı seçip "güvenli internet" talebi oluşturduktan sonra, güvenlik kriterlerini belirlediğiniz çeşitli profillerle karşılaşıyorsunuz. Buradan sonra kullanıcılar, servis sağlayıcılarının güvenli internet hizmetinden faydalanmak için yönlendirilen süreci takip ediyorlar. Peki güvenli internet nedir?

Güvenli İnternet Nedir? Güvenlinet.com Nedir?

2004 yılında  Avrupa genelinde INSAFE (Avrupa Güvenli İnternet Ağı) adlı bir organizasyon kuruldu. Sistemin temel amacı kullanıcılar için interneti daha güvenli bir alan haline getirmek. Bildiğiniz gibi internette çok sayıda yasaklı içerik, uygunsuz içerik, korsan yazılım ve virüs bulunuyor. Kurulan organizasyonun temel amacı, internet kullanıcılarını mümkün olduğunca, bu tarz site ve yazılımlardan uzak tutup korumak. Organizasyon'da Türkiye dahil toplam 31 ülke faaliyet gerçekleştiriyor. 

Organizasyon kurulduğu zamandan bu yana da her yılın Şubat ayında bir güvenli internet günü düzenleniyor. Yaklaşık 130 ülkede yapılan yayınlarla kutlanan bu gün, kullanıcıları internet kullanımı konusunda bilgilendirmek ve internette güvenlik konusuna dikkat çekmek. 

Gelen mesajdan sonra gidilen internet sitesi aracılığıyla kullanıcılar, kendileri için uygun olan seçeneklerden birini tercih edebiliyorlar. Eğer kendi güvenliğiniz için kullandığınız çeşitli sistemler ve bu konularda yeterince bilginiz yoksa bir bakmanızda fayda var. BTK'dan gelen güvenli internet mesajındaki internet sitesi için tıklayın.

Etiketler: btkdan gelen mesaj, güvenli internet nedir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap