BTK'dan Wikipedia Açıklaması


Teknonce > Teknoloji > BTK'dan Wikipedia Açıklaması
BTK'dan Wikipedia Açıklaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), erişim yasağına sebep olan maddelerin değiştirildiğini açıklayan Wikipedia'yı yalanlayarak, Türkiye'nin kabul edemeyeceği içeriklerin yayınlanmaya devam ettiği açıkladı. Wikipedia yeniden erişime açılacak mı?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) basında yer alan Wikipedia'daki Türkiye aleyhindeki maddelerin değiştiği iddiasını yalanlayan bir duyuru yayınladı. Yapılan açıklamada gerekli kontrollerin ardından ilgili içeriklerin Wikipedia'da yer almaya devam ettiği bildirildi. Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun açıklamasına göre; Türkiye'yi terör örgütleriyle işbirliği içinde gösteren madde ve içeriklerin tespit edilmesinin ardından, yetkili mercilerin talebi üzerine, 5651 Sayılı Kanun'un 8/A maddesine göre "erişim engellemesi" tedbirinin uygulandığı ve bu tedbirin Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla onaylandığı vurgulandı.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan açıklama metninin ilgili kısmı şu şekilde: "Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye'nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır."

Wikipedia'nın Türkiye'de erişime engellenmesinden sonra Wikimedia Vakfı da resmi kanallar üzerinden bir dizi girişimde bulunmuş ancak olumlu bir cevap alınamamıştı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), erişim yasağının kaldırılmasının takdirinin, bağımsız adli mercilerde olduğuna dikkat çekti. BTK yetkilileri, gerekli içeriklerin kaldırılmasından sonra Wikipedia'nın yeniden erişime açılabileceğini belirtti.

Etiketler: türkiye, bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu (BTK), wikimedia vakfı, wikipedia, btk wikipedia açıklama

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap