BTK Yurtdışından Getirilen Ürünlerle İlgili Açıklama Yaptı


Teknonce > Teknoloji > BTK Yurtdışından Getirilen Ürünlerle İlgili Açıklama Yaptı
BTK Yurtdışından Getirilen Ürünlerle İlgili Açıklama Yaptı

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu yurtdışından getirilen telefonlarla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre yeni IMEI kayıt ücreti ne kadar?

Bilindiği gibi yurtdışından getirilen telefonların Türkiye'de kullanımı için belirli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Telefonunuzu yurtiçinde kullanabilmeniz için IMEI bilgisi oluşturmanız ve bunun için de harç ödemeniz yasal olarak zorunlu. Telefon getirildikten sonraki 120 gün içerisinde telefonun kaydının yapılması gerekirken, yayınlanan bildiride 18 yaşın üstünde ve altındaki kişiler için de işlemlerin nasıl yapılacağı ayrı ayrı açıklanıyor. Konuyla ilgili BTK tarafından yayınlanan PDF dosyası özellikle yurtdışından sık sık alış veriş yapan insanları yakından ilgilendiriyor. Anlatımın sade ve anlaşılır olduğu görülen dosyanın takipçilerimiz tarafından da okunması gerektiğini düşünüyoruz.

Yeni IMEI Harci Ne Kadar?

Yapılan açıklamada bu seneki IMEI harcının 149.20 TL olarak belirlendiği görülüyor. Herhangi bir kurum tarafından belirlenen ücret haricinde bir ücret talep edilemeyecek. İşlem için gerekli harç, vergi daireleri ya da anlaşmaları bankalara yatırılabilir. İşleminiz gerçekleştirilirken IMEI ve TC kimlik numaralarınızın sisteme doğru bir şekilde girildiğinden emin olun. Ödemeler e-devlet üzerinden intenet bankacılığı yoluyla da yapılabilmektedir. 

Kimler IMEI numarası ekleyebilir?

IMEI numaralarının tanımlanabilmesi için ürünün yolcunun beraberinde getirilmiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte, cihazı getiren kişinin son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz getirmemiş olması da belirtilen koşullar arasında. Eğer bu şartları sağlıyorsanız çevirme ekranına *#06# yazıldığında karşınıza çıkan on beş haneli IMEI numarasını ilgili kurumlardan kaydettirebilirsiniz. Kayıt yaptırabilmeniz için bu IMEI numarasını bilmeniz gerekmektedir.

On sekiz yaşından küçüklerin de telefonlarının IMEI kaydının yapılabileceği belirtilen klavuzda bu kişilerin kayıtlarının aileleri tarafından yapılması gerektiği belirtiliyor. 

İlgili koşulları sağladığınızdan emin olduysanız e-devlette "BTK IMEI kaydet" seçeneğini bulmanız gerekmektedir. Buradan hareketle karşınıza çıkan yönergeleri izleyerek IMEI numaranızı kaydettirebilirsiniz. Bütün bilgileri kontrol edip doğruluğunu onayladıktan sonra, eğer ödemeniz de sorunsuz şekilde gerçekleşmişse, "Onayla" kısmını tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.  

Başvuru sürecinde pasaportun aslının kullanılması gerektiğini de bir kere daha hatırlatalım.

Anlatılan adımların uygulanmaması, eksik ya da yanlış uygulanması gibi durumlarda telefonunuz Türkiye'de kullanıma kapatılacaktır. Bundan dolayı yurtdışından getirdiğiniz telefonunuzun IMEI kaydını en kısa sürede yetkili kurumlar aracılığıyla yapmanızı öneririz.

BTK'nın yayınladığı klavuza buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: IMEI sorgulama, imei numarası, imei kaydı nasıl yapılır, imei numarası ekleme, imei harcı ne kadar, yurtdışından telefon getirme, yurtdışından getirilen telefon kaydı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap