Bu Fosil Afrika Dışında Bulunan En Eski İnsan Fosili


Teknonce > Bilim > Bu Fosil Afrika Dışında Bulunan En Eski İnsan Fosili
Bu Fosil Afrika Dışında Bulunan En Eski İnsan Fosili

Çalışmalar sonucu Afrika dışı bir bölgede şimdiye kadar bulunanlardan daha eski bir insan fosili bulundu. Bilim insanlarına göre bu buluş, Homo Sapiens'in yazılı tarihini değiştirebilir.

Homo Sapiens'in serüveninin Afrika'da başlayıp diğer kıtalara buradan yayıldığı biliniyor. Bilim tarihi kitaplarında, insanlığın diğer kıtalara bundan yaklaşık 60.000 yıl önce göçmeye başladıkları yazar. Ancak bulunan bu son fosil, bu bilgiyi değiştirecek nitelikte. Arkeologların çalışmaları sonucunda, İsrail'in kuzeyindeki Karmel dağı eteklerinde yer alan Misliya mağara bölgesinde bir insana ait olduğu anlaşılan çene kemiği bulundu. (Daha önce de bilinen en eski insanınkinden daha eski bir fosil bulunmuştu. En eski insan fosili haberi için tıklayın.)İlk çalışmalara göre 200.000 yıldan daha eski bir zamana ait olduğu anlaşılan fosilin, daha önce Afrika dışında bulunan Homo Sapiens fosillerinden en az 50.000 yıl daha eski olduğu açıklandı. 

Binghamton Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren antropoloji profesörü Rolf Quam, “Bulgular, atalarımızın Afrika’dan, sandığımızdan çok daha önce göç ettiğinin en açık delilini oluşturuyor. Bu aynı zamanda, modern insanların potansiyel olarak diğer arkaik insan gruplarıyla daha uzun bir zaman sürecinde buluşarak karşılıklı etkileşime geçtiği anlamına geliyor." açıklamasında bulundu.

Mağarada bulunan çenede sekiz diş bulunuyor. Bilim insanlarına göre bu dişler, modern insanlarınkinden daha büyük. Ancak dişlerin şekli ve fosilin yüz anatomisi, bu çenenin kesinlikle bir insana ait olduğunu gösteriyor. 

Mağarada, bu fosilin yanında taştan yapılmış aletler ve bıçaklar da bulundu. Bu da bu bölgede yaşamış insan grubunun alet kullanmayı da bildiğini ve avcılık yaptıklarını gösteriyor. 

Bilim insanları, gelişen teknolojiyle birlikte fosil üzerinde kapsamlı bir genetik araştırma yapacaklarını bildirdiler. Science dergisinde yayınlanan bu keşifle birlikte Homo Sapiens'in biyolojik geçmişi ve gelişimine dair önemli bilgilere ulaşılması bekleniyor.

Etiketler: insan fosili, afrika dışında eski insan fosili, homo sapiens

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Volkan bey
    27.01.2018 17:24

    Paylaşımlarınızı çok beğenerek takip ediyorum. En doğru haberleri bize aktardığınız için teşekkürler teknonce ekibi.

Yorum Yap