Bu Gece Büyük Meteor Yağmuru Var!


Teknonce > Astronomi > Bu Gece Büyük Meteor Yağmuru Var!
Bu Gece Büyük Meteor Yağmuru Var!

Yılın dev görsel şölenine geri sayım başladı. Geminid (İkizler) meteor yağmuru nedir, ne zaman görülecek? Geminid meteor yağmuru ne zaman?

Yılın son meteor yağmuru için bekleyişte olan insanlar, 2017 yılının son gökyüzü şöleni için bekleyişlerini sonlandırmak üzere. İnternette patlama yapan "Geminid (ikizler) meteor yağmuru ne zaman?" ve "Geminid meteor yağmuru saat kaçta?" aramaları, insanların heyecanını ortaya koyuyor. Peki Geminid meteor yağmuru ne zaman? Meteor yağmuru saat kaçta başlayacak?2017 Geminid Meteor Yağmuru Ne Zaman ve Saat Kaçta?

2017 yılının son meteor yağmuru Geminid (İkizler), 13 Aralık Çarşamba gününü 14 Aralık'a bağlayacak olan bu gece gerçekleşecek ve çıplak gözle de izlenebilecek. İnanılmaz görüntülere ve dev bir görsel şölene dönüşeceği tahmin edilen meteor yağmuru herhangi bir ekipman kullanmadan izlenebilecek. 

Meteor yağmuru, Ay'ın hilal evresinde az ışık yansıttığı dönemde yaşanacak. Bu sayede atmosfere giren meteorların görülmesi kolaylaşacak. Bu meteor yağmurunu daha keyifli izlemek isteyen vatandaşlar, şehir dışı gibi şehir ışıklarının daha az olduğu yerlere giderlerse görsel keyif katlanacaktır.

2017 Geminid Meteor Yağmuru Nereden İzlenir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Geminid meteor yağmurunu izlemek için herhangi bir özel ekipmana ihtiyaç duyulmacayak. Atmosfere giren dev taşlar yanarak parçalanırken siz de çıplak gözle bunları izleyebileceksiniz. Halk arasında yıldız kayması denilen şey, aslında atmosferimize girip yanan ve hızla Dünya'ya ilerleyen taşların sürtünmeden dolayı çıkardığı ışıktır.

Geminid meteor yağmurunda ise benzeri olacak. Etrafınızda şehir ışıklarının az olduğu bölgelerde siz de kolaylıkla Geminid meteor yağmurlarını izleyebilirsiniz. Ancak biraz erken gidilip gözlerin karanlığa alıştırılmasında fayda var.

Geminid Meteor Yağmuru Nedir?

"Meteor yağmurlarının kralı" olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki dönerken arkasında bıraktığı kaya parçalarıyla oluşuyor.

Etiketler: 2017 geminid meteor yağmuru nedir, geminid meteor yağmuru ne zaman, ikizler meteor yağmuru, 2017 meteor yağmuru saat kaçta

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap