Bu İki Gezegende Yaşam Olabilir!


Teknonce > Astronomi > Bu İki Gezegende Yaşam Olabilir!
Bu İki Gezegende Yaşam Olabilir!

Yapılan çalışmalar sonucunda, NASA'nın son açıkladığı yedi gezegenin ikisinde yaşam olabileceği ya da yaşanılabileceği açıklandı. İşte o iki gezegen ve sahip olduğu koşullar...

Geçtiğimiz yıl NASA Trappist-1 adındaki yıldızın yörüngesinde yer alan yedi gezegen keşfetmişti. Buradan gelen verilere odaklanan bilim insanları, bu sistemde yer alan iki gezegenin yaşama elverişli olduğu sonucuna vardı. Bu iki gezegen insanlık için yaşanılabilir görünüyor ya da zaten orada yaşam var!Geçtiğimiz yıl keşfedilen bu sistem, daha ilk baştan astronomi camiasında heyecanla karşılanmıştı. Bilim insanları yıllardır uzayda yaşanabilir gezegen arayışlarını sürdürüyorlardı. Bilindiği gibi yaşam formları, oldukça ince bir denge üzerinde yer alıyor. Yaşam koşullarının oluşması için su, atmosferdeki gazların dengesi, gezegenin sıcaklığı, gezegenin kendi yıldızına yakınlığı gibi birçok kriter bulunuyor. Şimdiye kadar bu koşullardan biri ya da birkaçını sağlayan birçok gezegen bulundu. Ancak bunların hepsinde bir şekilde yaşam koşullarını engelleyen bir şeyler bulunuyordu.

Bu sefer ise durum öncekilerden farklı. Bilim insanları, Trappist-1'in keşfedilmesi ile uzayda yaşam arayışlarının yeni bir evreye girdiğini söylüyor. Şimdiye kadar gezegenlerde bulunması en zor ve yaşamın oluşması için temel koşul olan su, bu sistemde yer alan yedi gezegenin altısında bulunuyor. Bazısında doğrudan sıvı bazısında ise donmuş şekilde yer alan su, yaşam koşullarının oluşması için en önemli maddenin bu sistemde mevcut olduğunu gösteriyor. Hatta bu gezegenlerden birinde büyük bir okyanus olduğu düşünülüyor.

Bunun ardından gezegenlerin ortalama ısı değerini inceleyen bilim insanları, bu gezegenlerden ortalama 15 derece sıcaklığa sahip olduğunu saptadı. Nitekim Dünya'nın da ortalama sıcaklığı buna çok yakın. Bu iki temel kriterin bir arada bulunması, diğer kriterlerin de burada olması ihtimalini güçlendiriyor.

Araştırmalara devam eden bilim insanları, önümüzdeki yıllarda bu sisteme daha çok odaklanacaklar. Gelen açıklamalara göre ise burası gelecekteki evimiz olabilir ya da burada bize komşu bir uygarlık yaşıyor olabilir.

Etiketler: uzayda yaşam, bilim, astronomi, nasa

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap