Bugün 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü!


Teknonce > Bilim > Bugün 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü!
Bugün 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü!

Bugün Türkiye'de 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü olarak kutlanıyor. Peki Dünya Mühendisler Günü nedir? Dünya Mühendisler Günü aslında hangi gündür?

Diğer günlerin aksine Dünya Mühendisler Günü'nü 5 Aralık'ta kutlayan tek ülke Türkiye. Diğer birçok gün için ülkeler arasında ortak bir gün belirlenmiş olsa da Mühendisler Günü için böyle bir belirleme söz konusu değil. Yani Dünya Mühendisler Günü her ülkede farklı tarihlerde kutlanıyor. örneğin Belçika Dünya Mühendisler Günü'nü 1 Temmuz'da kutlarken, İtalya 15 Haziran, Rusya ise 22 Aralık'ta kutluyor.Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ise Dünya Mühendisler Günü için bir etkinlik programı yayınladı. Etkinliklerin 8 Aralık'a kadar süreceği belirtildi. Etkinlikler boyunca çeşitli konferanslar düzenleyecek olan öğretim görevlileri, mühendislikte yerli araştırma metodlarının kullanımından maden ocaklarına ve Türkiye'de mühendisiğin geleceğine dair birçok konuda sunumlar yapacaklar.

5 Aralık Dünya Mühendisler Günü'nün kutlanması adına TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy da bir tebrik mesajı yayınladı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Ömer Erdoğan Dünya Mühendisler Günü için yayınladığı mesajda mühendisliği "matematik ve temel bilimlerin ortaya koyduğu, teorik ve deneysel araştırmalar, tecrübe ve uygulama yoluyla kazanılmış bilgileri akıllıca kullanarak doğadaki madde ve enerjiyi ekonomik olan yöntemler geliştirerek insanoğlu yararına sunan bir meslek" olarak tanımlarken, açıklaması boyunca mühendisliğin önemine vurgu yaptı. Duransoy mühendisliği "insanlığa hizmet" olarak betimlerken, tüm mühendislerin mühendisler gününü kutlayarak mesajını sonlandırdı.

Mühendis nedir? Mühendis kimdir ve ne iş yapar?

Türk Dil Kurumu’nun verdiği tanıma göre mühendis, "İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri, bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir."

Biz de bu vesileyle 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü'nü kutlarız.

20 Yüzyıl'ın mühendislik dehalarından Thomas Edison ve Nikola Tesla'nın hayatları ve katkıları için isimlerine tıklayın.

Bugün dünya ne günü? Bugüne ne günü? Mühendisler günü hangi gün?

Etiketler: mühendisler günü mesaj, 5 aralık dünya mühendisler günü mesajları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap