Bugün Dünya Pi Günü!


Teknonce > Bilim > Bugün Dünya Pi Günü!
Bugün Dünya Pi Günü!

Matematik sabiti pi sayısı anısına her yıl 14 Mart'ta kutlanan Dünya Pi Günü nedir? Neden kutlanır? Pi sayısı nedir? Ayrıntılar haberimizde...

Dünya Pi Günü Nedir? Neden Kutlanır?

Pi Günü, ünlü matematik sabiti pi sayısı anısına kabul edilmiş ve her yıl 14 Mart'ta kutlanmaktadır. 14 Mart'ın Pi Günü olarak kutlanmasının sebebi Amerikan tarih formatında bu günün 3/14 olarak geçmesidir. Pi sayısının en yaygın kullanımını anımsattığından dolayı 14 Mart, Dünya Pi Günü olarak kabul edilmiştir. Tarih formatı gün/ay şeklinde olan ülkelerdeki bilim insanları ise 22/7 yani 22 Temmuz'un Dünya Pi Günü olarak kutlanması gerektiğini düşünmektedirler.Dünya Pi Günü'nün bilinen ilk resmi kutlaması San Francisco Exploratorium'da 1988 yılında Larry Shaw ve diğer çalışanlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de ise 2007 senesinden itibaren kutlanmaya başlanmıştır. ABD Temsilciler Meclisi, 12 Mart 2009 tarihinde 14 Mart'ı Ulusal Pi Günü olarak ilan etmiştir. 

Dünya'nın birçok yerinde pi sayısının virgülden sonraki kısmında bulunan rakamları ezberleme yarışması yapılmaktadır. Otizm hastası Daniel Tammet, 2004 yılında pi sayısının virgülden sonraki kısmında yer alan 22.514 rakamı ezberleyerek rekor kırmıştır.

Pi Sayısı Nedir?

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel bir matematik sabitidir. İsmini, Yunanca'da çevre anlamına gelen περίμετρον sözcüğünün ilk harfinden almıştır. Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinmektedir.

Ünlü Türk matematikçisi olan Semerkandlı Gıyaseddün Cemşid El Kaşi, 1436 yılında pi sayısının değerini 16 ondalığa kadar hesaplamıştır. Fabrice Bellard ise 2010 yılında Chudnovsky algoritmasını kullanarak pi sayısı'nın ilk 2.699.999.990.000 basamağını bulmayı başarmıştır. Suyun kaldırma kuvvetini bularak bilim dünyasına önemli bir katkı sağlayan Arşimet(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) yaptığı hesaplamalar doğrultusunda, pi sayısı'nın 3 tam 1/7 ile 3 tam 10/71 arasında bir sayı olduğunu öne sürmüştür. Mısırlılar 3,1605, Babilliler ise 3,125 olarak kullanmışlardır. Matematiksel Coğrafya'nın kurucusu olarak bilinen Batlamyus(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.), 3,14166 olarak, orta çağın en yetenekli matematikçisi olarak kabul edilen Leonardo Fibonacci(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) ise 3,141818 olarak kullanmıştır.

Çemberin çevresinin ve alanın hesaplanması başta olmak üzere matematik, geometri ve fizikte büyük bir öneme sahip olan pi sayısının kabul gören değeri 3,1415926535... şeklinde devam eden bir sayıdır. 

Etiketler: dünya pi günü, pi günü nedir, pi günü neden kutlanır, pi sayısı nedir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap