Bugün, İlk Kadın Astronotun Uzaya Çıktığı Gün


Teknonce > Astronomi > Bugün, İlk Kadın Astronotun Uzaya Çıktığı Gün
Bugün, İlk Kadın Astronotun Uzaya Çıktığı Gün

Valentina Nikolayeva Tereshkova 16 Haziran 1963 günündeki yolculuğuyla uzaya çıkan ilk kadın ünvanını elde etti. Peki Valentina Nikolayeva Tereshkova kimdir ve hangi görevle uzaya gönderildi?

O zamanlar Sovyet Rusya'da bir kozmonot olan Tereshkova, Vostok 6 misyonunda uzaya fırlatıldı ve 70.8 saat içinde 48 kez Dünya'nın etrafını turladı. Uzayda yalnız başına yaklaşık üç gün kaldı! Gerçekleştirdiği bu misyonla birlikte uzaya giden ilk kadın ve ilk sivil olma ünvanını kazandı. Ancak bu misyonda amirleri kendisinden pek de memnun kalmadılar. Uzun bir süre çağrılara yanıt vermeyen Tereshkova, uzay aracının kontrolünü kaybetti. Dünya'daki üsten kontolü eline alan çalışma arkadaşları, aracı otomatik sistemle Dünya'ya döndürdü. Tereshkova'nın yolculuk sırasında paralize olduğu iddia edildi. Kendisi ise başarısızlık iddialarına hep karşı çıktı. Bu süreçte neler yaşandığı Rus devleti tarafından hala açıklanmadı ve bizler de tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz. Ancak Ruslar bu denemeden sonra uzun süre uzaya bir kadın kozmonot göndermedi. Bu misyonda da test edilen şeylerden biri, kadınlarda uzay ortamında meydana gelebilecek olası değişiklikleri görmekti. 

Bu olayın ardından Amerika da uzaya uzun bir süre kadın kozmonot göndermedi

Ancak bundan sonra uzaya gönderilen ikinci kadın da yine Ruslardan oldu. Bu olaydan 19 yıl sonra Svetlana Savitskaya, uzaya giden ikinci kadın görevli olma ünvanını aldı. Tereşkova'nın uçtuğu Vostok 6 görevi, Vostok serisinin de son uçuşudur.

Uçuştan sonra Tereşkova, tıpkı Gagarin gibi, Dünya'nın çeşitli bölgelerini ziyaret etmiş, konferanslar vermiş ve uluslararası çeşitli görevler almıştır. Soğuk savaş döneminde gerçekleştirilen bu ziyaret ve çalışmalar da Sovyet hükümetleri tarafından desteklenmiştir. Bu süreçte Sovyetler'den Kahramanlık Madalyası alan Tereşkova, Doğu ülkelerinin de birçoğundan benzer ödüller elde etti. Birçok ülkede çeşitli yerlere adı verilen Tereşkova'nın adı aynı zamanda Ay'daki bir kratere de verildi. 

Tereşkova'nın hayatında da ilginç noktalar bulunuyor. Örneğin bir kozmonot olarak işe başlamadan önce bir tekstil fabrikasında montaj işçisi ve amatör bir skydiving sporcusuydu. Hala Rusya'da bir kahraman gibi görülen Tereşkova, uzay görevinden sonra Sovyet Rusya'da siyasi olarak da etkin görevlerde bulundu. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra da siyasi hayatı bırakmadı. 2013 yılında ise, geri getirilmemek üzere, Mars'a yolculuk yapmak istedi ancak bu isteği henüz gerçekleşmedi. 2014 Kış Olimpiyatları'nın açılış töreninde ise Olimpiyat bayrağını taşıyanlardan biriydi. 

Etiketler: Valentina Nikolayeva Tereshkova kimdir, ilk kadın astronot, ilk kadın kozmonot,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap