Buharlı İlk Savaş Gemisinin Mucidi Robert Fulton'un Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Buharlı İlk Savaş Gemisinin Mucidi Robert Fulton'un Hayatı
Buharlı İlk Savaş Gemisinin Mucidi Robert Fulton'un Hayatı

Savaşlar tarihinde önemli bir yeri olan ilk buharlı savaş gemisinin icadı nasıl oldu? Buharlı ilk savaş gemisinin mucidi Robert Fulton'un kısaca hayatı.

14 Kasım 1765'te Little Britain, Pennsylvania'da dünyaya gelen Robert Fulton, genç yaşında çalışmaya başlar ve resim çizerek geçimini sağlar. Bunun ardından mekaniğe olan ilgisinden dolayı bu işi bırakır ve mühendislik çalışmaya başlar. Genç yaşında aldığı bu karar, Robert Fulton'un hayatını değiştirecektir. Burada da kendini geliştirip yaptığı çizimlerden kazandığı parayla Philadelphia taraflarından bir tarla alıp ailesini buraya yerleştirir. 23 yaşına geldiğinde Avrupa seyahatine çıkan Robert Fulton, İngiltere'de de mühendislik çalışmalarıyla ilgilenir. Bu dönemde zamanının çoğunu kanal yapımında yeni bir yöntem geliştirme ve köprü tasarımıyla geçirir.Onlarca çalışmadan sonra el becerilerinde kendini iyice geliştiren Robert Fulton, mermer kesme ve cilalama makinesi, keten eğirme makinesi ve halat örme makinesi gibi pek çok icadın patentini alır. 1797'de Paris'e gider. Burada kol gücüyle çevrilen bir pervane yardımıyla ilerleyen bir denizaltı yapmayı başarır. Üstelik bu denizaltı, torpil fırlatacak şekilde tasarlanmış bir savaş makinesidir. Ancak yaptığı birkaç deneme başarısız olunca ne İngilizlerden ne de Fransızlardan beklediği ilgiyi göremez. 

Bu durum Robert Fulton'u yıldırmaz. Çünkü Fulton bir süredir buharlı savaş gemisinin tasarımıyla uğraşmaktadır ve bu çalışmasından da ümitlidir. Fransa'daki Amerikan büyükelçi Robert R. Livingston'la da tanışan Robert Fulton, çalışmalarını bir süre Livingston'la sürdürür.

1803'te Fulton küçük bir buharlı gemiyi Sen Irmağı'nda suya indirir. Gemi çalışsa da Avrupalı devletlerin ilgisini çekmez. Bunun ardındna New York'a dönen Robert Fulton 1807'de, önceki tasarımından daha gelişmiş olan Clermont adlı gemisini Hudson'da suya indirir. Yelken ya da kürek kullanılmadan, akıntı ve rüzgara karşı New York'tan Albany'ye doğru ilerleyen bu ilk buharlı gemi, tarihte sembolik bir yer edindi.

1814 yılında Amerikan hükümeti tarafından siparişi verilen buharlı ilk savaş gemisini de üretmeyi başaran Robert Fulton, yaptığı bu denemelerin ardından buharlı ilk savaş gemisini icat etti

1815 yılında hayatını kaybeden, buharlı ilk savaş gemisinin mucidi Robert Fulton'un kaybı Amerika'da büyük ses getirdi. Amerikan hükümeti tarafından doğruğu şehre onun adı verildi ve Manhattan`da Hudson Nehri kıyısında, Fulton için bir anıt dikildi.

Etiketler: ilk buharlı savaş gemisi icat, robert fulton hayatı, robert fulton icat

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap