Bulaşık Makinesini Kim İcat Etmiştir?


Teknonce > Teknoloji > Bulaşık Makinesini Kim İcat Etmiştir?
Bulaşık Makinesini Kim İcat Etmiştir?

Günümüzde birçok evde kullanılmamasına rağmen popüler bir cihaz olan bulaşık makinesini kim icat etmiştir? Bulaşık makinesi ne zaman icat edildi? Bulaşık makinesinin çıkış noktası nedir? İşte bulaşık makinesi icadının hikayesi...

Bulaşık makinesi icat edilmeden önce bulaşıklar elde yıkanıyor ve çoğu zaman bulaşıklar yere düşüp kırılıyordu. Bu durumun önüne geçmek isteyen mucitler bulaşıkları kırmadan, temiz bir şekilde yıkamak amacıyla bir makine icat etmeyi düşünmüşlerdir. Bu düşünce bulaşık makinesinin çıkış noktasıdır.

Bulaşık Makinesini Kim İcat Etmiştir? Bulaşık Makinesi Ne Zaman İcat Edilmiştir?



Diğer teknolojik cihazlar gibi yoğun bir kullanıma sahip olmayan bulaşık makinesi, 1886 yılında Josephine Cochrane isimli kadın bir mucit tarafından icat edilmiştir. Zengin bir kadın olan Josephine Cochrane, evinde sürekli partiler düzenliyordu. Bu partilerde oldukça fazla bulaşık kirleniyor ve bulaşıklar tutulan hizmetçiler tarafından yıkanıyordu. Hizmetçiler, bulaşıkları yıkarken sürekli kırdıklarından dolayı Jasophine Cochrane'in aklına bulaşıkları kırmadan yıkayabilecek bir makine icat etme fikri gelmiştir.

Çalışmalarına bulaşıkların boyutlarını ölçerek başladı ve daha sonra makine içindeki tel bölmeleri yaptı. Bu tel bölmeleri tabak, bardak vb. cisimlerin rahatlıkla sığabileceği şekilde tasarladı. Tel bölmeleri, düz yüzeyleri bakır kazanın içerisine iten bir tekerlek içine yerleştirdi. Kazanın dibinden yukarıya doğru sıcak sabunlu su gönderiliyor ve bir motor aracılığı ile makine içindeki teker döndürülüyordu. Böylece bulaşıklar kırılmadan ve hızlı bir şekilde yıkanıyordu.

Arkadaşlarına da birer tane bulaşık makinesi yaptı ve bu makineye "Cochrane Bulaşık Makinesi" ismini verdi. Bu ismin yayılmasıyla birlikte Illionis'de bulunan otel ve restoranlar Josaphine Cochrane'den kendileri için de bulaşık makinesi yapmasını istediler. Bunun üzerine Josaphine Cochrane, bulaşık makinesinin patentini alarak üretime başladı.

1893 yılında Chicago'da düzenlenen Kolomb Dünya Fuarı'nda icadını gösterdi ve "Çalışabilirliğindeki dayanıklılık ve uyumda en iyi mekanik yapım" ödülünün sahibi oldu.

Türkiye'de İlk Bulaşık Makinesi Ne Zaman Üretildi?

Türkiye'de ilk bulaşık makinesi Arçelik tarafından 1950'li yıllarda üretildi. Üretiminden kısa bir süre sonra kullanılmaya başlanan bulaşık makinesi yoğun bir ilgi gördü ve hızlı bir şekilde gelişti. 

Çamaşır makinesinin icadı için tıklayın.

Etiketler: bulaşık makinesini kim icat etti, bulaşık makinesi ne zaman icat edildi, bulaşık makinesinin çıkış noktası, bulaşık makinesi icadı hikayesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap