Büyük Göktaşı Dünya'ya Teğet Geçecek


Teknonce > Astronomi > Büyük Göktaşı Dünya'ya Teğet Geçecek
Büyük Göktaşı Dünya'ya Teğet Geçecek

Günlerdir çeşitli medya organlarınca Dünya'ya büyük bir asteroid çarpacağı söylentisi Nasa'nın açıklamasıyla yalanlandı.

Dev bir asteroid 19 Nisan'da Dünya'ya yakın bir noktadan geçecek. Ancak geçtiğimiz günlerde kamuoyunda yaşanan tedirginliğin yersiz olduğu, Nasa'nın son açıklamasıyla anlaşıldı. Asteroid, Dünya'ya çarpmayacak fakat bu boyuttaki bir asteroidin hareketi için Dünya'ya bir hayli yaklaşmış olacak.2014 JO25 olarak adlandırılan bu devasa uzay kayası, Çin'in en yüksek ve dünyanın ikinci en yüksek binası olan Şanghay Kulesi'nin yüksekliğiyle, yaklaşık 2.000 feet (650 metre) benzer büyüklükte. Nasa'nın son açıklamasına göre asteroid, Dünya'ya yaklaşık 1.8 milyon kilometre uzaktan geçecek.

Küçük asteroidlerden birkaç tanesi her hafta Dünya'nın yakınlarından geçiyor. Bunlardan bazıları atmosferimize girip parçalanarak yok olurken, bazıları Dünya'ya hiç temas etmeyip kendi rotasına devam ediyor. Ancak bu sefer Dünya'ya yaklaşan asteroid Toutatis'ten bu yana karşılaştığımız en büyük asteroid. 

Eskiden beri Nasa'nın Near-Earth Object (NEO) ya da Dünya'ya Yakın Nesneler projesi kapsamında Dünya için tehtit olabilecek gökcisimleri tespit edilip takibe alınıyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalara destek olan Arizona Üniversitesi'nin teleskoplarına yakalanan 2014 JO25 asteroidi bir süredir takip ediliyordu. Böylesi büyük bir asteroid ister istemez dikkatleri üzerine çekti. Ancak yapılan çalışmalar ve hesaplamalardan sonra bu asteroidin Dünya için bir tehtit olmadığı anlaşıldı. 

Ayrıca gök cisimlerine ilgi duyanlar bu asteroidin geçişini de izleyebilir. Yapısı gereği aya bile kıyasla iki kat yansıtıcı özelliği bulunan asteroid ilk göründükten sonraki iki gün içinde bile gökyüzünde teleskopla izlenebilecek. Ardından da uzaklaşarak kaybolacak.

Ayrıca Nasa'dan yapılan açıklamaya göre bu asteroid, üzerinde çalışmalar yapmak için de olağanüstü bir fırsat ortaya koyuyor. Açıklamaya göre Nasa çalışanları da bu fırsatı kullanmayı ihmal etmeyecek. Kaliforniya'daki Goldstone Güneş Sistemi Radarı ve Porto Riko'daki Ulusal Bilim Vakfı'nın Arecibo Gözlemevi'nde geçişin gözlenmesi için plan ve çalışmalar tamamlanmış görünüyor. Bu radarlar, asteroidin yüzey ayrıntılarını neredeyse birebir tespit edecek. Şu an için şekline dair çok ayrıntılı bilgimiz bulunmuyor. Böylesi büyük bir asteroidin Dünya'ya bu kadar yakın geçmesi sonucu, Nasa'nın elde edeceği verilerin astronomi çalışmalarında önemli bir yer edineceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Kaynak: https://www.nasa.gov/feature/jpl/asteroid-to-fly-safely-past-earth-on-april-19

Etiketler: 2014 JO25, nasa, teleskop, göktaşı teğet geçecek

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap