Büyük Kırmızı Lekenin En Net Fotoğrafları Yayınlandı


Teknonce > Astronomi > Büyük Kırmızı Lekenin En Net Fotoğrafları Yayınlandı
Büyük Kırmızı Lekenin En Net Fotoğrafları Yayınlandı

Nasa'nın uzay aracı Juno, Jüpiter'de Dünya'dan çok daha büyük olan Büyük Kırmızı Leke (Jüpiter'deki dev fırtına) hakkında ayrıntılı bilgi toplamak için yakın uçuş gerçekleştirdi. İşte Büyük Kırmızı Leke'nin en net fotoğrafları...

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzun zamandır gizemi çözülmeye çalışılan ve "Büyük Kırmızı Leke" olarak anılan, Jüpiter'deki fırtınanın şimdiye kadarki en detaylı fotoğraflarını yayınladı. Juno uzay aracı tarafından kaydedilen Büyük Kırmızı Leke’nin fotoğrafları, fırtınanın büyüklüğünü ve renk çeşitliliğini gözler önüne seriyor. 16 bin kilometre çapındaki Büyük Kırmızı Leke, Dünya’dan çok daha büyük. (Ayrıntılı bilgi için tıklayın.)Juno tarafından kaydedilen verilerin incelenip analiz edilmesinin zaman alacağı belirtiliyor. Ancak bilim insanları fırtınanın nasıl oluştuğunu hala bulabilmiş değil. 

Araştırmacı Scott Bolton “Yüzlerce yıldır bilim insanları Jüpiter’in Büyük Kırmızı Lekesi'ni gözlemliyor, merak ediyor ve onun hakkında teoriler geliştiriyordu. Şimdi elimizde bu zamana kadarki en iyi fotoğraflar var”. dedi. 

Büyük Kırmızı Leke’nin 1830’dan beri gözlemleniyor ve 350 yıldan uzun bir süredir devam ettiği tahmin ediliyor. Astronomi çalışmaları yürüten bilim insanları, Büyük Kırmızı Leke'nin gizemiyle daha uzun süre uğraşacak gibi görünüyor.

Etiketler: büyük kırmızı leke, jüpiter, juno, astronomi, juno uzay aracı, büyük kırmızı leke fotoğrafları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap