Cabir Bin Hayyan Kimdir? Kimyaya Katkıları Nelerdir?


Teknonce > Bilim > Cabir Bin Hayyan Kimdir? Kimyaya Katkıları Nelerdir?
Cabir Bin Hayyan Kimdir? Kimyaya Katkıları Nelerdir?

Abbasiler döneminde yaşayan ve İslamiyet'te fen bilimlerinin temelini atmış olan Cabir Bin Hayyan kimdir? Cabir Bin Hayyan'ın kimyaya katkıları nelerdir? İşte Cabir Bin Hayyan'ın hayatı...

Cabir Bin Hayyan Kimdir? Kimyaya Katkıları ve Hayatı

Hayatı hakkında pek fazla bilgi bulunmayan Cabir Bin Hayyan'ın 721 veya 722 yılında Horasan, İran'da dünyaya geldiği bilinmektedir. Tam ismi Ebu Musa Cabir Bin Hayyan olan bilim insanı, çok yönlü bir fen bilginidir. Simyacı, kimyacı, eczacı, fizikçi, astronom, astrolog, mühendis, coğrafyacı, filozof, tıp ve fizik tedavi uzmanı olan Cabir Bin Hayyan, eğitimini İran'ın Tus kentinde tamamlamış ve daha sonra Kufe'ye göç etmiştir. Cabir Bin Hayyan sahip olduğu bütün bilgileri "Hikmetin Kaynağı" olarak nitelentirdiği İmam Ca'fer-i Sadık'tan aldığını söylemektedir. Ayrıca bir başka hocası olan Harbi el-Himyeri'den Himyeri dilini öğrenmiştir. Bilinen ilk pratik Simya alimi olan Cabir Bin Hayyan, Orta Çağ Avrupa'sının Simya alanına büyük ölçüde etki etmiş ve Kimya'nın da esasını oluşturmuştur.

Cabir Bin Hayyan'ın kimya dışında Eczacılık, Metalürji, Astroloji, Felsefe, Fizik ve Müzik gibi alanlarda 400ü aşkın eser bıraktığı söylenmektedir. Fakat bu eserlerin yaklaşık 20 tanesi günümüze ulaşabilmiştir. Nitrik asit, Hidrojen Klorür ve Sülfürik asitin rafine ve kristalize yöntemlerini bulduğu, Sitrik asit, Asetik asit ve Tartarik asiti keşfettiği bilinmektedir. Baz kavramını ortaya atan Cabir Bin Hayyan, Kimya'nın gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca Cabir Bin Hayyan, zehirlilerin zehirlisi olarak bilinen arsenik tozunu elde eden ilk kişidir. 12. yüzyılda Latince'ye çevrilmiş olan Kitab al-Kimya isimli eseri, Simya ve Kimya kelimelerinin kökeni olmuştur. Cabir Bin Hayyan'ın kimyaya bir diğer katkısı ise Kral suyunu icat etmesidir. Kral suyu, asitlerin az etki ettiği ya da etki etmediği altın ve platin gibi metallerle tepkimeye girebilen kuvvetli bir asit çözeltisidir. Hidroklorik asit ve Nitrik asitin 3:1 oranında karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Kral suyunun Latince adı Aqua Regia'dır.

Kimyaya büyük katkı sağlamış olan büyük İslam alimi Cabir Bin Hayyan, 808 yılında veya 815 yılında Horasan, İran'da hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: cabir bin hayyan kimdir, cabir bin hayyan kimyaya katkıları, cabir bin hayyan hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap