Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf'in Kısaca Hayatı ve Eserleri


Teknonce > Bilim > Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf'in Kısaca Hayatı ve Eserleri
Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf'in Kısaca Hayatı ve Eserleri

Türkiye'li önemli bilim insanlarından Cahit Arf kimdir ve neler yapmıştır? İşte Cahit Arf'in kısaca hayatı ve eserleri...

Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf'in Kısaca Hayatı

11 Ekim 1910'da Selanik'te dünyaya gelen Cahit Arf, ilkokulu o yıllarda sultani adı verilen liselerin ilk kısmında okumuştur. Daha ilkokuldayken bir öğretmeni, matematik alanında Cahit Arf'in yeteneğini fakedip onu yönlendirmiştir. Lise yıllarında da matematikteki bilgisiyle göze çarpan Cahit Arf, eğitimini sürdürmesi için ailesi tarafından Paris’teki St. Louis Lisesi'ne gönderilmiştir. Üç yıllık liseyi iki yılda tamamlamayı başaran Cahit Arf, üniversite eğitimi için devletin yurtdışına gönderilecek öğrenciler listesine girmeyi başarmıştır.1932 yılında  Fransa'da Ecole Normale Superieure'de yüksek eğitimini tamamlayan Arf, Türkiye'ye döndükten sonra bir süreliğine Galatasaray Lisesi'nde matematik öğretmenliği yapmıştır. Bunun ardından da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde çalışmaya başlamıştır. Doktora eğitimi için Almanya'ya giden bilim insanı, 1938 yılında Göttingen Üniversitesi'nde doktorasını tamamlamıştır.

Türkiye'ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi'nde çalışmalarına devam eden Arf, ordinaryus profesörlüğe kadar yükselmiştir. 1962 yılına kadar da üniversitedeki görevini sürdürmüştür. Bunun ardından bir süre Robert Koleji'nde matematik derslerine giren Cahit Arf, 1964'te TÜBİTAK'ın ilk bilim kurulu başkanı seçilmiştir.

Bunun ardından Amerika'ya gidip Kalifornia Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. 1967 yılında kendi isteğiyle tekrar Türkiye'ye döndü. Bundan sonra yurtdışından yeni teklifler almasına rağmen, görevini sürdürmek için ODTÜ'ye gitti. 1980 yılında emekli oldu ve TÜBİTAK için çalışmalarını sürdürdü. 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği'nin başkanlığını yaptı.

1974'te TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü kazanan Cahit Arf'in cebir alanındaki çalışmaları tüm Dünya'da tanınmasını sağlamıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra "Hasse-Arf Teoremi" adı ile anılan teoremi bulan ve matematik bilimine kazandıran bilim insanıdır.

Cahit Arf, 1997 yılının Aralık ayında ağır bir kalp hastalığı nedeni ile hayatını kaybetmiştir.

Tıp alanında Dünya çapında çalışmalara imza atmış Türkiye'li bir diğer önemli bilim insanı Gazi Yaşargil'in hayatı ve çalışmaları için tıklayın.

Kaynak: Wikipedia

Etiketler: cahit arf kısaca hayatı, cahit arf kimdir, cahit arf

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(7)

 1. Ege
  06.01.2019 15:37

  ÇOK KISA

  mustafa şahin
  02.01.2019 19:59

  ellerinizle saglık çok güzek olmuş ☺☺☺

  Tuna
  18.12.2018 22:24

  Lan ne kadar kisa ha daha kisa olsa paragraf olurmus alt tarafi 93 satir

  Masal Alaca
  18.12.2018 11:53

  Kaynağını belirttiğiniz için teşekkür ederim Çok güzel olmuş. Kaynak: Wikipedia ^_^

  Ceren
  16.12.2018 20:03

  Eğer kısası buysa uzun halini düşünemiyorum:O

  Göksu cafırcı
  23.10.2018 17:40

  Çok uzun yazmışsınız ama işey yarıyor tşk ederim

  Ceyhun Güler
  27.03.2018 19:53

  Bumu kısa kardeş

Yorum Yap