Çamaşır Makinesini Kim İcat Etmiştir?


Teknonce > Teknoloji > Çamaşır Makinesini Kim İcat Etmiştir?
Çamaşır Makinesini Kim İcat Etmiştir?

Günümüzde her evin olmazsa olmazlarından olan çamaşır makinesini kim buldu ? Çamaşır makinesini ilk kim icat etti? Cevapları haberimizin detayında...

Çamaşır makinesinin icadından önce insanlar için çamaşırlarını yıkayıp temizlemek oldukça vakit alan, yorucu ve uzun bir işti. Bu anlamda teknolojinin nimetlerinden sayılan çamaşır makinesinin icadı, insanların omzundan ciddi bir yükü almış oldu. Peki çamaşır makinesinin icadını ve bulunma serüvenini hiç merak ettiniz mi?

Çamaşır Makinesini İlk Kim İcat Etti ? Çamaşır Makinesi Ne Zaman Bulunmuştur ?Bu teknolojik cihaz 1906 yılında Alva John Fisher isimli bilim insanı tarafından icat edilmiştir. (Alva John Fisher'ın hayatıyla ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.) Alva John Fisher tarafından icat edilen bu ilk çamaşır makinesinde yatay olarak bir metal tambur bulunmaktaydı. Elektrik yardımıyla dönen metal tamburun içerisine yerleştirilen çamaşırlar suyla temas ettirilerek temizleniyorlardı. Kurutucu özelliğine sahip ilk çamaşır makinesi 1924'te, ilk otomatik çamaşır makinesi ise 1937 yılında Bendix Corporation şirketi tarafından üretilmiştir.

Türkiye'de ilk çamaşır makinesi ise 1959 yılında Arçelik firması tarafından üretilmiştir.

Çamaşır Makinesinin Çıkış Noktası Nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi çamaşır makinesinin icadından önce çamaşırları tamamen temizlemek çok zahmetli bir işti. Saatlerce durmadan elde çamaşır yıkamak zor bir eylem olduğundan mucitler bu konuyla ilgili bir şeyler yapma düşüncesi içine girmişlerdir.

Bu düşünceden yola çıkarak çalışmalara başlayan ilk bilim insanı Henry Sidgierdir. 1782 yılında çamaşır yıkamak için yaptığı bu alet, çamaşırları iki silindir arasına sıkıştırılıyordu. Aletin yanında bulunan kol çevrilmeye başlayınca silindir arasında geçerek çamaşırlar temizleniyordu. Bu yöntem elle yıkama yönteminden daha yorucu olduğu ve zaman kaybına yol açtığı için tercih edilmemiştir.

Televizyonun icadı için tıklayın.

Etiketler: Çamaşır makinesini kim icat etmiştir, türkiyede ilk çamaşır makinesi, çamaşır makinesini kim buldu, çamaşır makinesini ilk kim icat etti, çamaşır makinesi ne zaman bulunmuştur

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap