Canan Dağdeviren Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?


Teknonce > Bilim > Canan Dağdeviren Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?
Canan Dağdeviren Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?

Yurtdışında görevini sürdüren bilim insanı Canan Dağdeviren kimdir? Canan Dağdeviren neyi icat etmiştir? İşte kısaca Canan Dağdeviren'in hayatı.

Canan Dağdeviren Kimdir? Canan Dağdeviren'in Hayatı

4 Mayıs 1985'te dünyaya gelen genç bilim insanı Canan Dağdeviren, ilk ve orta öğrenimini Kocaeli'de tamamladı.2007'de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği'ni tamamlayan Dağdeviren, 2009'da Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl Fulbright bursuyla UIUC'da Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktorasına başladı. Prof. John A. Rogers'ın yanında esnek ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir, giyilebilir elektronik aletler üzerinde çalışmalar yürüttü. Buradaki doktora eğitimini 2014 yılında başarıyla tamamlayan Canan Dağdeviren şimdiki bilimsel çalışmalarını MIT'de Robert Langer'ın yanında sürdürüyor. Türkiye'den Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliği'ne seçilen ilk bilim insanı ünvanıyla hayatını sürdüren Dağdeviren, Temmuz 2015’ten beri bu görevini de başarıyla sürdürüyor. Giyilebilir kalp pilini icat eden Canan Dağdeviren Forbes'in 30 Yaş Altı Bilim İnsanları listesine de adını yazdırmayı başardı.

Canan Dağdeviren Neyi İcat Etmiştir? Canan Dağdeviren'in Buluşları ve Yaptığı Çalışmalar

Türkiye'li fizik mühendisi Canan Dağdeviren, genç yaşında yaptığı bilimsel çalışmalar, icat ve buluşlarla Dünya kamuoyunun dikkkatini üstünde toplamayı başardı. Canan Dağdeviren'in çalışmalarını öne çıkaran buluşu pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştirmesi oldu. Canan Dağdeviren bu buluşuyla Forbes'in 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesine girmeyi başardı. Bunun yanında MIT Technology Review’un her yıl açıkladığı 35 Yaş Altı Mucitler listesine de adını yazdırmayı başardı.

Canan Dağdeviren'in bilimsel çalışmalarının merkezinde bu pillerin kalıcı olarak insan vücuduna yerleştirilmesi yer alıyor. Odaklandığı nokta ise kalp pilinin vücudun kendi hareketlerinden kazandığı enerjiyi depolayıp tekrar çıkarılıp takılmasına ihtiyaç duyulmadan uzun süre kullanılması. Canan Dağdeviren yaptığı buluşla bunu başarmış gibi görünüyor.

Bunun haricindeki kalp pilleri ise 7 yılını tamamlayamadan kullanılmaz hale geliyor. Bu pillerin değiştirilmesi ise ciddi bir ameliyat gerektiriyor. Canan Dağdeviren'in buluşu şimdilik hayvanlar üzerinde denendi ve sonuçlar da beklendiği gibi başarılı. İnsanlar üzerinde de benzer deneylerin yakın zamanda başlatılması planlanıyor.

Canan Dağdeviren'in bulduğu bu kalp pilinden sonra bir diğer çalışması olan "beyin iğnesi"nin de tamamlandığı açıklandı. Dağdeviren'in bu son çalışmasıyla Paskinson hastalarının ilaçları artık iğneyle doğrudan beyne enjekte edilecek. Bu sayede ağız ve damar yoluyla alınan ilaçların vücudun diğer bölümlerine olan olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Bilim insanı Canan Dağdeviren'in hayatı boyunca başarılarının devamını diliyoruz. Genç yaşına rağmen şimdiden adını bilim tarihine yazdırmayı başaran bilim insanı Naşide Gözde Durmuş'un çalışmaları için tıklayın.

Etiketler: canan dağdeviren buluşları, canan dağdeviren yaptığı çalışmalar, canan dağdeviren kimdir, canan dağdeviren hayatı, canan dağdeviren giyilebilir kalp pili

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Bilim meraklısı
    06.02.2018 20:14

    Kadın gücü dediğin böyle olur

Yorum Yap