Carl Gustav Jung Kimdir? Carl Gustav Jung'un Görüşleri ve Eserleri


Teknonce > Bilim > Carl Gustav Jung Kimdir? Carl Gustav Jung'un Görüşleri ve Eserleri
Carl Gustav Jung Kimdir? Carl Gustav Jung'un Görüşleri ve Eserleri

Analitik psikolojinin kurucusu ve derinlik psikolojisinin kurucularından biri olan İsviçreli psikiyatr Carl Gustav Jung kimdir? İşte Carl Gustav Jung'un görüşleri, eserleri ve kısaca hayatı...

Carl Gustav Jung Kimdir? Carl Gustav Jung'un Kısaca Hayatı

İsviçreli psikiyatr Carl Gustav Jung, 26 Temmuz 1875 tarihinde Kesswil, Thurgau, İsviçre'de dünyaya gelmiştir. İsviçreli bir papazın oğlu olan Carl Gustav Jung, 1895 yılında Basel Üniversitesi'nde tıp eğitimi almaya başlamıştır. 1900 yılında Eugen Bleuler'in asistanı olmuş ve Burghölzli'de psikiyatrist olarak hizmet vermiştir. Okült fenomenler ve onların Psikoloji ve Patolojiyle bağlantıları üzerine 1902 yılında doktorasını tamamlamıştır.Carl Gustav Jung, doktorasını tamamladıktan sonra Paris'e gitmiş ve 6 ay boyunca Pierre Janet'in yanında bilgilerini derinleştirmiştir. 36 yaşında Uluslararası Psikanaliz Birliği'nin ilk başkanı olmuştur. Psikolojik analizlerinde astrolojiden de yararlanan Carl Gustav Jung, Sigmund Freud ile beraber çalıştığı toplumsal bilinçaltı kavramı ile de tanınır.

Carl Gustav Jung, 6 Haziran 1961 tarihinde Zürih, İsviçre'de hayatını kaybetmiştir.

Görüşleri

Psikoloji bilim dalında Carl Gustav Jung tarafından bulunan kompleks, içe dönük, dışa dönük, gölge, bilinçdışı, arketip (kişilikleri veya davranışları simgeleyen model karakterler), kolektif, anima, animus gibi kavramlar birçok kişi tarafından kabul görmüştür.

Gölge

 

Gölge bilinçdışındaki bir arketiptir. Carl Gustav Jung'a göre gölge, bilinç ve benliğin tersidir. Örneğin kendini ince olarak tanımlayan bir kişinin gölgesi kaba ve katıdır.

İçe Dönüklük ve Dışa Dönüklük

İçe dönüklük ve dışa dönüklük kavramlarını psikolojik bağlamda ilk tanımlayan kişilerden biri Carl Gustav Jung'dur. Psychological Types isimli kitabında, her insanın bu iki sınıflandırmadan birine dahil olduğu teorisinden bahsetmektedir. 

Anima ve Animus

Erkeğin bilinçaltında, iç benlikte kadınsı olarak ifade bulan arketip anima, aynı şekilde kadının bilinçaltında erkeksi olarak ifade bulan arketip animus'tur. Carl Gustav Jung'a göre "Bireyin gelişiminde gölgeyle yüzleşmek çıraklık eseri, Anima ile olan ise başyapıttır."

Kolektif Bilinçaltı

Kolektif bilinçaltı, tüm insanlık tarafından ortak paylaşılan ve bize miras kalan beynin yapısında meydana gelen bilinçaltı biçimidir. Carl Gustav Jung'a göre kolektif bilinçaltı, arketipleri ve evrensel en eski düşünceleri ve imajları içerir. 

Bireyselleşme

Bireyselleşme, kişisel ve kolektif bilinç dışının tam kişiliği oluşturmak ve özümsemek için bilinci meydana getirdiği dönüşüm sürecidir. Bireyselleşme, ruhun bütünleşmesi için meydana gelen doğal bir süreçtir.

Persona

Carl Gustav Jung'un psikolojik teorisinde persona sosyalleşme, kültürleşme ve deneyim sayesinde bilinçli olarak oluşturulmuş kişiliktir. 

Simya

1940 yılından sonraki yazılarında ve çalışmalarında Simya'ya odaklanan Carl Gustav Jung, Simya'daki işleyişin saf olmayan ruhun(kurşun), kusursuz ruha(altın) dönüşümü olduğunu ve bunun bireyselleşme sürecinin bir metaforu olduğunu savunur.

Ruh

Carl Gustav Jung'un hastaları üzerinde yaptığı çalışmalar onu, hayatın maddi amaçlarının ötesinde ruhsal bir amacı olduğuna ikna etmiştir. Ana gayemizin, doğuştan gelen potansiyelimizi keşfedip uygulamaya geçmek olduğuna inanan Carl Gustav Jung, birçok din ve gelenek üzerine yaptığı çalışmalara dayanarak, bireyselleşme olarak bahsettiği dönüşüm yolculuğunun bütün dinlerin mistik kalbi olduğunu düşünmüştür.

Eserleri

  • Psikoloji ve Din
  • Anılar, Düşler, Düşünceler
  • Dört Arketipler
  • İnsan Ruhuna Yöneliş
  • İnsan ve Sembolleri
  • Kırmızı Kitap
  • Keşfedilmemiş Benlik
Carl Gustav Jung, yukarıdaki kitaplar dışında Psikoloji ve Okült isimli bir makale yazmıştır. 

Etiketler: carl gustav jung kimdir, carl gustav jung kısaca hayatı, carl gustav jung eserleri, carl gustav jung görüşleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap