Cassini Ölüm Dalışını Gerçekleştirdi


Teknonce > Astronomi > Cassini Ölüm Dalışını Gerçekleştirdi
Cassini Ölüm Dalışını Gerçekleştirdi

Yıllardır Satürn'ü araştıran Cassini, Satürn'ün atmosferine girerek son görevini gerçekleştirdi. Cassini'nin son mesajı ne oldu?

NASA, Satürn yolculuğuna 15 yıl önce başlayan Cassini uzay aracının sonunu duygusal bir Twitter mesajı ile duyurdu: "Dünya ondan son sinyali bu sabah 07:55'te (TSİ 13:55) aldı. Cassini artık üzerinde çalıştığı gezegenin bir parçası oldu. Tüm bu bilim için teşekkürler." mesajını Twitter'dan yayınlayan NASA, Cassini'nin görevini sona erdirdiğini resmen duyurdu. Uzay aracını yöneten ekip, Cassini'ye infilak etmesine yol açacak olan Satürn'ün atmosferine girme talimatını verdi. Bu talimattan bir dakika sonra ise yıllardır Satürn'den oldukça önemli veriler toplayan uzay aracı Satürn'ün atmosferine dalarak parçalandı. Bu hamleyle birlikte "tarihteki en başarılı uzay görevi" olarak adlandırılan bilimsel çalışma tamamlanmış oldu.

NASA'nın açıklamasına göre, 14 yılı geride bırakan ve yakıtı biten Cassini'nin başı boş bir şekilde Satürn ve uyduları arasında dolaşması engellenmek için böyle bir final gerçekleştiği duyuruldu.

Cassini, Satürn ve çevresinde geçirdiği yıllar boyunca, Güneş Sistemi'nin en büyük ikinci gezegenine bakışımızı tamamen değiştirdi. Birçok başka keşfinin yanı sıra Satürn'ün uyduları üzerinde yaptığı yaşanılabilir gezegenler araştırmalarının sonuçları ile büyük heyecan yarattı. Örneğin Titan isimli uydunun aynı Dünya'da olduğu gibi mevsimsel döngüsü bulunduğunu keşfetti.

Satürn'ün Enceladus isimli uydusunun ise güney kutup bölgesindeki çatlaklarından uzaya su buharı fışkırdığı keşfedildi. (İlgili haber için tıklayın. ) Bu suyun ise Enceladus'un buz kaplı yüzeyinin altındaki okyanustan geldiği ortaya çıkarıldı. Yüzey altında yer alan okyanusun çok büyük ihtimalle yaşam için elverişli ortam oluşturacağı sonucuna varıldı.

Cassini'nin ilettiği veriler ışığında daha gelişmiş uzay araçlarının daha ayrıntılı araştırmalar yapmak üzere Satürn ve uydularına gönderilmesi planlanıyor. Cassini'nin Satürn'ün atmosferinden ilettiği son verilerin ise NASA tarafından ne zaman duyurulacağı açıklanmadı. 

Etiketler: cassini, satürn, titan, enceladus, nasa, satürn uyduları,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap