Cassini Satürn'den Şaşırtıcı Yeni Veriler İletti


Teknonce > Astronomi > Cassini Satürn'den Şaşırtıcı Yeni Veriler İletti
Cassini Satürn'den Şaşırtıcı Yeni Veriler İletti

2004 yılından beri Satürn'ün yörüngesinde olan Cassini, görevini tamamlamadan önce Satürn'e daha fazla yaklaşıp riskli noktalara girmeye başladı. Şimdiye kadar herhangi bir zarara uğramayan Cassini, Satürn'le ilgili yeni ve önemli veriler iletti.

Cassini Eylül ayında Satürn'ün atmosferine dalarak 13 yıldır sürdürdüğü görevini tamamlayacak. Birkaç aylık ömrü kalan Cassini uzay aracı, artık daha riskli görevler için de kullanılmaya başlandı. Satürn'ün atmosferine yakın geçişler yapan ve Satürn halkalarının da içine girmeye çalışan Cassini, geçtiğimiz günlerde ilk dalışını başarıyla gerçekleştirdi. Bu dalışlar sırasında Satürn'ün halkaları ve atmosferi hakkında çok daha ayrıntılı bilgilere sahip olunması bekleniyor.Nasa'nın Cassini uzay aracı çalışanlarından Kevin Baines Perşembe günü gelen görüntüleri "şok edici" olarak yorumlarken, böylesi verilere ulaşabileceklerini hiçbir zaman düşünmediklerini belirtti. Satürn'ün Kuzey Kutbu'ndan bir fırtınanın fotoğrafını yollayan Cassini'nin önümüzdeki ay içinde daha büyük fırtınalar yakalayıp fotoğraflaması bekleniyor. Gönderilen fotoğraftaki fırtınanın yapısı ise henüz tam olarak çözülebilmiş değil. Tek bilinen, görüntüdeki fırtınanın devasa büyüklükte olduğu. 

Bilim insanlarının henüz yapısını çözemediği bu halkalar ve yakınlarındaki dev bulutların Cassini'nin son görevi sırasında daha yakından incelenecek. Gelecek verilere göre Satürn'ün atmosferindeki hava olayları da daha ayrıntılı incelenebilecek. Şimdiki tahminlere göre fırtına saatte 480 km hızla hareket ediyor. 

13 yıldır inceleniyor olmasına rağmen hala Satürn hakkında birçok gizemli nokta aydınlatılabilmiş değil. Baines konuşmasında, yüzeyi olmayan bir gezegenin keşfedilmesinin zorluğuna da değinirken; eğer yapısı kısmen de olsa çözülebilirse bunun astronomi çalışmaları için son derece önemli olacağını vurguladı. Bu gaz devinin güçlü çekirdeği keşfedilebilirse, belki de astronomi tarihinin en önemli keşiflerinden biri gerçekleştirilmiş olacak. 

Araştırmacılar, uzun süredir devam eden çalışmaların Satürn'ün gizemlerini çözmeye yetip yetmeyeceği konusunda kararsızlar. Bu gaz devi o kadar büyük ve karmaşık ki, hakkında yeterli bilgi sahibi olmak için çok daha güçlü uzay araçlarına ihtiyaç duyuyor olabilir. Ancak Cassini'nin önümüzdeki günler içinde gerçekleştireceği diğer dalışlardan da çok daha  önemli verilerin iletilmesi bekleniyor. Örneğin Satürn halkalarının büyük kısmının buzdan oluştuğu biliniyor. Ancak tahminlere göre bu halkaların % 1'lik kısmında çeşitli organiklerin izlerine rastlanmsı ihtimali var. Bununla birlikte bu % 1'in içinde demir ve silis gibi maddelerin de bulunması ihtimali araştırmacılar tarafından değerlendiriliyor.

Cassini'nin geçtiğimiz günlerdeki ilk dalışından herhangi bir hasar almadan çıktığı duyuruldu. Büyük finalden önce Cassini'nin Satürn'ün atmosferine 22 dalış daha yapması planlanıyor. Bunun ardından da Cassini bir daha çıkmamak üzere atmosfere son bir dalış gerçekleştirecek.  

Etiketler: satürn, cassini uzay aracı, satün halkaları, satürnde organikler, satürn madenleri, satürn araştırmaları, uzayda yaşam arayışları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap