Cassini Satürn'ün Atmosferine Dalıyor


Teknonce > Astronomi > Cassini Satürn'ün Atmosferine Dalıyor
Cassini Satürn'ün Atmosferine Dalıyor

13 yıldır Satürn'ü araştıran ve birçok veriyi Dünya'ya ileten Cassini, son görevi için Satürn'e dalış rotasına girdi.

Geçtiğimiz günlerde Satürn'ün uydusu Titan'ın 120 bin kilometre çevresinde dolaşan Cassini, uydudan aldığı son verilerin ardından "ölüm dalışına" başladı. 13 yıldır Satürn ve uydularında araştırmalar yapan Cassini, Titan'ın çekim gücünden faydalanıyordu.Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) , Cassini'nin bu son turuna 13 yıldır her ay Titan ile yakınlaşarak "uzun bir ilişki" yaşadığı için "hoşçakal öpücüğü" adını verdi.

Cassini'nin Satürn atmosferine gerçekleştireceği son dalış, Cassini'nin de ölüm dalışı olacak. Görevini bu şekilde sonlandıracak olan Cassini, şimdiye kadar hiçbir uydunun yapmadığını yaparak Satürn'ün atmosferine girecek. Yanarak yok olması beklenen uydunun buradan elde edip Dünya'ya ileteceği son veriler ise bilim çevrelerince heyecanla bekleniyor.

Cassini Titan ile son buluşmasından elde ettiği veri ve görüntüler ise Dünya'ya bugün ulaşacak. Satürn'ün uydusu Titan'a 2005 yılında Huygens adlı küçük bir robot bırakan Cassini, Titan'ın turuncu gökyüzünden yağan hidrokarbon yağmurların büyük denizlere karışması ve sıvı metanın yuvarlak taşları düzleştirmesi gibi görüntüleri elde etmiş ve NASA'ya iletmişti.

Bilim insanları önümüzdeki günlerde Cassini'den gelecek tüm verileri inceleyip üzerinde titizlikle çalışacaklarını söylüyor. Gelecek verilerle Satürn'ün manyetik alanı gibi yakın uzay çevresine dair bilgilerin edinmesi amaçlanıyor.

Etiketler: satürn, cassini, ölüm dalışı, nasa, bilim, titan, uydu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap