CD (Compact Disc) Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Bilgisayar > CD (Compact Disc) Nedir? Ne İşe Yarar?
CD (Compact Disc) Nedir? Ne İşe Yarar?

En çok kullanılan harici depolama birimlerinden biri olan CD nedir? Ne işe yarar? Çeşitleri nelerdir?

CD (Compact Disc) Nedir? Ne İşe Yarar?

CD, Philips ve Sony ortaklığı ile 1982 yılında icat edilmiş olan harici depolama birimidir. Üretildiği ilk günden bu yana satışına devam edilmektedir.Standart CD'ler 120 mm çapa sahip iken mini CD'ler 60 ile 80 mm arasında değişen çapa sahiptirler. Standart bir CD sahip olduğu 700 MB'lık depolama kapasitesi ile 80 dakika uzunluğunda ses verisi saklayabilir. Mini CD'ler ise 200 MB'lık depolama kapasitesine sahiptirler. Mini CD'ler 24 dakika uzunluğunda ses verisi saklayabilirler. 1,2 mm kalınlığa ve 15-20 gr ağırlığa sahip olan CD, polikarbonat plastikten yapılmıştır. 

CD'ler genel olarak küçük boyutlu dosyaların transferinde kullanılırlar. Ayrıca CD Çalarlarda çalmak amacıyla mp3 depolayıcı olarakta kullanılmaktadır.

Üretildiği tarihten bu yana popülaritesini hiç kaybetmemiştir. 2007 verilerine göre yaklaşık 200 milyar CD satılmıştır.

CD Çeşitleri

CD'ler görünüm ve depolama kapasitesi olarak aynılardır. Standart CD'lerin içindeki verileri silmek mümkün değildir. Bundan dolayı Standart CD'ler tek kullanımlıktır. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için CD-RW'lar üretilmiştir.

Standart CD

1,2 mm kalınlığa ve 15-20 gr ağırlığa sahip olan Standart CD'ler, polikarbonat plastikten yapılmıştır.  700 MB depolama kapasitesine sahip olan CD, içindeki verilerin silinmesine izin vermez. CD içerisine atılan dosyalar sonsuza kadar saklanırlar.

CD-RW

Fiziksel yapısı ve depolama kapasitesi Standart CD'ler ile tamamen aynıdır. CD-RW'lar içerisine atılan dosyaların silinmesine izin verir. Bundan dolayı Standart CD'lere göre daha çok tercih edilirler. CD-RW'a bir dosya yüklediğinizde siz silene kadar o dosya saklanır. İstediğiniz zaman dosyayı silerek başka dosyalar yükleyebilirsiniz.

Mini CD

Mini CD'ler, 8 cm çapa ve 210 MB depolama kapasitesine sahiplerdir. 2007 yılından itibaren popülerleşmeye başlayan Mini CD'ler, genel olarak bilgisayar çevre birimlerinin sürücülerini barındırırlar (Modem Kurulum CD'si, Ses kartı ve ekran kartı sürücüleri vb.).

Etiketler: cd nedir, cd ne işe yarar, cd çeşitleri, mini cd

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap