Cep Telefonları Radyasyon Yayar mı?


Teknonce > Teknoloji > Cep Telefonları Radyasyon Yayar mı?
Cep Telefonları Radyasyon Yayar mı?

Cep telefonları radyasyon yayar mı ve eğer yayıyorsa bundan dolayı endişelenmeli miyiz? Artık hayatımızın neredeyse vazgeçilmezi olan telefon hakkında yeni bir çalışma yayınlandı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada yaklaşık olarak 6.9 milyar cep telefonu bulunuyor. Açıkçası artık telefonlar olmadan hayatın normal seyrinde gitmesi bile neredeyse imkansız hale geldi. Ancak hala telefonun sağlık konusunda oluşturduğu risklere dair net bulgulara ulaşılabilmiş değil. 2017 yılının başında İtalya'da bir mahkeme 57 yaşındaki bir erkeğe, görevinde çok fazla cep telefonu kullanmak zorunda kaldığından dolayı beyin tümörü oluşturduğunu söylediği için, ayda 500 dolarlık bir emeklilik maaşı bağladı. Romeo, telefonunu 15 yıl boyunca günde dört saat boyunca kullanmak zorunda kaldığını söyledi. Mahkeme, cep telefonları ile sağlık riskleri arasında bir bağlantı olduğunu kabul etse de, şikayetle ilgili bilimsel araştırmalar sonuçsuz kalmıştı.

Cep Telefonları Radyasyon Yayar mı?

Cep telefonları ve diğer kablosuz telefonlar sinyal göndermek için radyo frekanslı radyasyonu (RF) kullanır. Ulusal Kanser Enstitüsü'nün raporlarına göre radyofrekans enerjisi elektromanyetik radyasyonun bir biçimidir ve bunlar iyonize edici ya da iyonize olmayan olabilir. Araştırmalara katılanlardan bir sinir cerrahı olan Dr. Sanjay Gupta, cep telefonlarının şimdiki durumunu çok daha düşük güçteki mikrodalgalara benzetiyor. Bilim insanına göre cep telefonlarındaki radyasyonun etkileri hemen görünmeyebilir ancak uzun vadede maruz kalınan bu radyasyon insan ırkı için bambaşka ve tahmin edilemeyecek sonuçlar doğurabilir.

2016 yılında ABD Ulusal Zehirbilim Programı'ndaki araştırmacılar sıçanları haftanın her günü ve günde yaklaşık dokuz saat RF radyasyona maruz bıraktılar. Çalışma sonucunda sıçanların beyin ve kalp kanserleri geliştirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit ettiler. Bunun aksine, kontrol fareleri RF'ye maruz bırakılmadı ve bunların hiçbirinde herhangi bir tümör gelişmedi. Bu deneyin sonuçları şimdilik insanlar için genellenmemiş olsa da, ilerleyen çalışmalar için önemli veriler sağlamış oldu.

Cep telefonunun yaydığı radyasyonun ne kadar zararlı olduğu tartışması devam etse de pek çok uzman, en azından uyurken telefonla aramıza bellli bir mesafe koymamızı öneriyor. Umarız teknoloji şirketleri de telefonları üretirken AR-GE çalışmalarında bu konuya daha fazla önem verirler.

Etiketler: cep telefonu radyasyon yayar mı, telefon sağlık, cep telefonu radyasyon deney

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap