Cep Telefonu ya da Kargodan Corona Virüs Bulaşır mı?


Teknonce > Bilim > Cep Telefonu ya da Kargodan Corona Virüs Bulaşır mı?
Cep Telefonu ya da Kargodan Corona Virüs Bulaşır mı?

Dünya genelinde bir anda korku salan corona virüs cep telefonu ya da kargodan insana bulaşabilir mi? Cep telefonunu ağzınıza götürmeniz, corona virüsün bulaşmasını hızlandırır mı?

Bu soruları doğrudan cevaplayan bir araştırma olmamakla birlikte, yeni koronavirüs SARS-CoV-2'nin farklı yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalacağına dair bir dizi yeni çalışma yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Konuyla ilgili en kesin çalışmalardan biri, geçen hafta New England Tıp Dergisi'nde yayınlandı ve bu konudaki diğer araştırmalarla geniş ölçüde uyumluydu.Bilim insanları, SARS-CoV-2'nin ve 2000'lerin başlarında görülen SARS virüsünün, havada ve günlük ev veya hastane ortamında, oda sıcaklığında bulunan dört yüzeyde ne kadar süreyle barınabileceğini test ettiler. Testler yaklaşık 21-23 ° C (70-73 ° F)'de yapıldı. Test edilen malzemeler plastik, paslanmaz çelik, bakır ve kartonun yanı sıra virüsün havada ne kadar süre canlı olarak asılı kalabileceğini de içeriyordu.

Araştırmacı ekip, virüsün bakırda dört saate kadar, karton yüzeylerde 24 saate kadar ve iki ila üç gün aralığında da plastik ve paslanmaz çelik üzerinde hala canlı olabileceğini gördü.

Çalışmanın yazarlarından ve UCLA ekoloji ve evrimsel biyoloji profesörü James Lloyd-Smith, "Son zamanlarda başkalarının ele aldığı öğelere dokunuyorsanız, kontamine olabileceğini unutmayın ve ellerinizi yıkayın." diye uyarıyor.

Dolayısıyla, teorik olarak, koronavirüs yaklaşık bir gün boyunca karton bir kutu üzerinde veya birkaç gün boyunca plastik bir akıllı telefon kasasında hayatta kalabilir.

Ancak, henüz test edilmeyi bekleyen birkaç durum var. İlk olarak, bu koronavirüslerin üç gün boyunca kuru bir malzeme üzerinde bulunduktan sonra ne kadar bulaşıcı olduğu henüz tespit edilebilmiş değil. İkinci olarak, bir yüzeydeki virüslerin uzun ömürlülüğü, en önemlisi sıcaklık olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Virüs gece boyunca kargoda serin bir posta kutusunda durması veya bütün gün fırın kadar sıcak bir yerde beklemesi virüsün artık ne şekilde varolacağını belirsiz kılıyor.

Ancak yine de, paketinizin nerelerden geçtiği veya kargocunuzun kime yeni bir paket bıraktığını bilmek hiç de kolay değil, bu nedenle riski tam olarak bilmek imkansız.

Kargodan bir paket alırsanız en güvenli yöntem, paket teslim edilir edilmez gereği dışında çok fazla temas etmeden ve ardından başka bir şeye dokunmadan önce hemen ellerini yıkamaktır. Telefonunuzla ilgili olarak, elleriniz temiz olmadıkça kullanmaktan kaçınmaya çalışmalısınız. Bu ise her zaman mümkün olmadığından, alkollü mendillerle hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz (sadece donanıma zarar vermediğinizden ve garantinizi geçersiz kılmadığınızdan emin olun).

Etiketler: corona, virüs, telefon, kargo, koronavirüs

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap