Cep Telefonunun Tarihsel Gelişimi


Teknonce > Teknoloji > Cep Telefonunun Tarihsel Gelişimi
Cep Telefonunun Tarihsel Gelişimi

Günümüzün en önemli teknolojik cihazlarından olan cep telefonu, geçmişten günümüze nasıl bir değişim geçirdi? İşte cep telefonunun tarihsel gelişimi...

Telefon, 10 Mart 1876 tarihinde Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. Biz de daha önce Graham Bell'in hayatını sizlerle paylaşmıştık (İlgili haber için tıklayın.). Alexander Graham Bell'in icat etmiş olduğu telefon taşınabilir olmadığından dolayı mucitler, küçük boyutlarda ve taşınabilir bir telefon üretme fikri üzerinden çalışmalara başlamışlardır. İlk cep telefonu 1983 yılında Motorola tarafından üretilmiştir. Üretilen bu ilk cep telefonunun ismi DynaTAC 8000X'dir. Peki 1983 yılından bu yana cep telefonu nasıl bir değişim geçirdi?

1980'li Yıllarda Cep Telefonu 

Üretilen ilk cep telefonu Motorola DynaTAC 8000X, 800 gram ağırlığındaydı. Günümüzle kıyaslandığında bu telefonun oldukça ağır olduğunu söyleyebiliriz. Telefonun ekranı, hesap makinelerinde bulunan ekranlarla aynıydı. Motorola DynaTAC 8000X'in en kötü özelliği sahip olduğu 15 cmlik antendir. Bu telefonun fiyatı 4000 dolardı.

İlk telefondan 3 yıl sonra 1986 yılında Motorola 4500X isimli telefon üretilmiştir. Tasarım olarak DynaTac 8000X'e benzeyen bu telefonun ağırlığı ise 3.5 kiloydu.

1980'li yılların son telefonu 1989 yılında üretilen MicroTAC 9800X'dir. 

1990'lı Yıllarda Cep Telefonu

Birçok kişi tarafından telefon dünyasının lideri olarak kabul edilen Nokia, 1992 yılında 1011 modelli telefonu üretmiştir. Noika'nın ilk telefonu olan 1011'in 99 kişilik rehber hafızası ve 2 satırlık bir ekranı vardı. Ayrıca telefonun üstünde konuşma yapılacağı zaman kullanılan ve çekerek uzatılan bir anten bulunuyordu.

1990'lı yıllarda Nokia 1011'den sonra IBM, Nokia ve Motorola firmaları farklı telefonlar üretmişlerdir.

2000'li Yıllarda Cep Telefonu

2000'li yılların ilk telefonu Ericsson R380'in klavyesi açılarak ortaya dokunmatik bir ekran çıkıyor. Telefonun üst kısmında yer alan bir kalem sayesinde dokunmatik ekranı kullanabilirsiniz.

2000'li yıllarda telefon piyasasına giren Samsung, SPH-M100 Uproar isimli modeli üretmiştir. Samsung'un ürettiği bu telefon müzik çalma kapasitesine sahip olan ilk telefondur.

İlk kameralı telefon ise Japonlar tarafından üretilen Sharp J-SH04'dür. Sahip olduğu kameranın çözünürlük değeri ise 0.1 MP'dir.

Apple'da 2007 yılında ilk iPhone'u piyasaya sürdü. Apple'ın üretmiş olduğu bu telefon tamamen dokunmatik ekrandan oluşuyordu. İnternet tarayıcısı ve multi-touch özelliğine sahip olan iPhone hızı ile kendinden önce üretilen telefonları geride bırakmayı başarmıştır.

Apple'ın tamamen dokunmatik ekranlı bir telefon üretmesiyle birlikte tüm telefon üreticileri dokunmatik ekranlı telefon üretmeye başlamışlardır. Günümüzde artık tüm telefon üreticileri dokunmatik ekranlı, yüksek çözünürlüklü kameralar sahip telefon üretmeye başlamışlardır. Hatta günümüzde çift ekranlı telefonlar bile üretilmiştir.

Çift ekranlı Meizu Pro 7+ ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Etiketler: cep telefonunun tarihsel gelişimi, cep telefonu geçmişten günümüze nasıl bir değişim geçirdi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap