CERN'de Yeni Hızlandırıcı Devreye Sokuldu


Teknonce > Bilim > CERN'de Yeni Hızlandırıcı Devreye Sokuldu
CERN'de Yeni Hızlandırıcı Devreye Sokuldu

Dünya'nın en büyük hızlandırıcılarına sahip CERN araştırma merkezinde yeni bir parçacık hızlandırıcı devreye sokuldu.

Veri çıkışını arttırmaya ve çalışmalara hız vermeye yönelik atılan bu yeni adımla Dünya'nın en önemli fizikçilerinin çalışmalar yürüttüğü CERN'de yeni bir parçacık hızlandırıcı devreye sokuldu. Atomların ve atomaltı parçacıkların bilinmeyen birçok yönünü aydınlatmaya yönelik yürütülen çalışmalar, bu adımla birlikte yeni bir döneme girmiş oldu. Avrupa Nükleer Araştırma Enstitüsü (CERN) bugün doksan metre uzunluğundaki yeni bir parçacık hızlandırıcının devreye sokulduğunu duyurdu. Yeni cihaz Linac 4 bundan sonra yapılacak pek çok deney için proton ışınımı sağlayacak. 

Bundan sonra Linac 4 2008'den bu yana çalışmalar yürütülen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndaki en güçlü hızlandırıcı olarak çalışacak. Linac 4 ile Higgs bozonu çalışmalarının da hızlandırılması ve yakın zamanda daha verimli ve kesin sonuçlar alınması bekleniyor. 

CERN Deneyi Nedir?

21. yüzyılın en önemli deneylerinden biri olarak kabul edilen ve planlandığı zamanlarda da kamuoyunda uzun süre tartışılan CERN deneyi, fizikte bir dönüm noktası olarak adlandırılıyor. Parçacıkların büyük bir hızla çarpıştırılıp açığa çıkan enerjilerin incelendiği bu deneylerde atomlar ve atomun yapısı hakkında da araştırmalar sürdürülüyor. Fransa- İsveç sınırında, yerin 100 metre altına kurulan bu yuvarlak tesisin yarı çapı 27 kilometre. Deneylerin yapıldığı bölmeler özel soğutucularla korunuyor ve deneylerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için -271.3 derece soğukluk sağlanıyor.

Deneylerin başarıya ulaşması halinde birçok teori çöpe atılmakla birlikte, bazı teoriler de kesin olarak kanıtlanmış olacak. Şimdiye kadar atomun yapısıyla ilgili birçok yeni bilginin elde edildiği deneylerde başarılı olunması halinde evrenin oluşumuna dair de birçok önemli bilgiye ulaşılması bekleniyor. Dünya'nın farklı bölgelerinden birçok bilim insanı da burada çalışmalarına devam ediyor. 

Tüplerin içinde hızlandırılan parçacıklar birbirlerine zıt yönlerden fırlatılarak yeterli hıza ulaştıklarında çarpıştırılıyor. Bu çarpışmaların sonucunda da son derece güçlü enerjiler açığa çıkıyor. Tesisin kurulmasındaki en temel amaç bu çarpışmaları gerçekleştirip açığa çıkan enerjiyi incelemek.

Tesis ilk yapıldığı sıralarda bu çarpışmaların Dünya içinde bir kara delik oluşturabileceği ve bunun da Dünya'nın sonu olabileceği yönünde iddialar bile ortaya atılmış ve uzun bir süre tartışılmıştı. Bilim insanları ise böyle bir şeyin yaşanmayacağını vurgulamış ve çalışmaları sürdürmüşlerdi. Deneylerin bugüne kadarki seyri de bilim insanlarını haklı çıkardı.

Etiketler: cern deneyleri, higgs bozonu, parçacık hızlandırıcı, hadron çarpıştırıcısı, fizik, bilim

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap