Charles Lieber Kimdir? Corona Virüsü Çinliler İçin Mi Üretti?


Teknonce > Bilim > Charles Lieber Kimdir? Corona Virüsü Çinliler İçin Mi Üretti?
Charles Lieber Kimdir? Corona Virüsü Çinliler İçin Mi Üretti?

Charles Lieber kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken corona virüsün yapay ortamda üretildiği iddiaları da her geçen gün konuşulmaya devam ediyor. ABD'de tutuklanan Charles Lieber'in Çin ile ABD'den habersiz anlaşma yapmak suçundan gözaltına aldığı duyuruldu. Peki Charles Lieber kimdir?

Charles Lieber kimdir? Corona Virüsü Çinliler İçin Mi Üretti?

Charles Lieber kimdir? ABD'li bilim adamı corona virüsü Çinliler için mi üretti?Charles Lieber kimdir sorusu son dönemin en fazla araştırılan konu başlıkları arasında yer almaya devam ediyor. Son olarak Ocak ayında ABD'de Çin ile devletten habersiz anlaşma yapmak suçundan gözaltına alınan ABD'li kimayegerin corona virüsü Çin için ürettiği iddiaları da konuşulmaya devam ediyor. Ocak ayından bu yana tutuklu olan kimyagerin 'Çin için "Bin Yetenek Planı'na dahil olması, Wuhan Teknoloji Üniversitesi'nden aldığı iddia edilen ödemeler ve ABD federal makamlarına yalan söylemek'' olduğu kimyagerin tutuklanma sebepleri arasında gösterildi. Peki Charles Lieber kimdir?

CHARLES LİEBER KİMDİR?

1959 Amerika doğumlu bir kimyager olan Charles M. Lieber nanobilim ve nanoteknolojide bilim dünyasının önde gelen isimlerindendir. Lieber 2011 yılında, Thomson Reuters tarafından 2000-2010 yılları arasındaki bilimsel yayınlarının etkisine dayanarak dünyanın önde gelen kimyagerlerinden seçildi.

Nano ölçekli malzemelerin ve nano aygıtların sentezi, montajı ve karakterizasyonu, nanoelektronik cihazların biyolojide uygulanması ve nanobilim alanındaki birçok lidere mentor olarak katkılarıyla bilinir.

Lieber hakemli dergilerde 400'den fazla makale yayınladı ve nanobilim üzerine birçok kitabı düzenledi ve katkıda bulundu. Elli yılı aşkın ABD patenti ve başvurusunun baş mucidi olup, 2001 yılında bilimsel kurucu ortak olarak nanoteknoloji şirketi Nanosys'e ve 2007 yılında Vista Therapeutics'e katıldı.

2012 yılında Lieber Kimya Kurt Ödülü'ne layık görüldü. Charles Lieber kimdir?

28 Ocak 2020'de ulusal güvenliğe tehdit suçlaması yöneltilen Lieber, Amerika Savunma Bakanlığı'na ve Harvard müfettişlerine Çin'in Bin Yetenek Programına katılımıyla ilgili yanlış beyanda bulunmak suçlamasıyla tutuklandı. Bin Yetenek Programı Çin hükümeti tarafından yabancı bilim insanlarının araştırmalarına erişim için ödeme yapmak üzere kurulan bir fon.

Eğitim ve araştırma felsefesi

Lieber çocukluk yıllarının çoğunu stereolar, oyuncak arabalar ve model uçaklar inşa ederek ve kırarak geçirdi. Bir B.A. aldı Franklin & Marshall College'dan Kimya dalında 1981 yılında onur derecesi ile mezun oldu.

Nathan Lewis laboratuvarında yüzey kimyası üzerine araştırmalar yürüten Lieber Stanford Üniversitesi'nde doktorasını kazandı, ardından metalloproteinlerde uzun mesafeli elektron transferi üzerine Caltech Harry Gray laboratuvarında çalışmalar yaptı.

CHARLES LİEBER CORONA VİRÜSÜ ÇİNLİLER İÇİN Mİ ÜRETTİ?

Bu iddialar henüz doğrulanmasa da Ocak ayında gözaltına alınan Lieber'ın Çin Wuhan Teknoloji Üniversitesi ile gizli yürütmesii, çalışmaların hedefindeki isim olarak öne çıkmasını sağlıyor! Bu da Charles Lieber kimdir? sorusunu bir süre daha gündemde tutacak gibi görünüyor.

Etiketler: corona virüs, çin, lieber kimdir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap